Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Antimonopolní úřad zakázal vnitru nákup zbraní pro policii bez soutěže

Sídlo ÚOHS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo ÚOHS | foto: ÚOHS

Praha Policie ČR nesmí odebrat pušky a samopaly od společnosti C.I.D., se kterou ministerstvo vnitra uzavřelo smlouvu. Její plnění zakázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a potvrdil jej i předseda Petr Mlsna. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Policejní prezidium podle mluvčí Kateřiny Rendlové rozhodnutí respektuje, zbraně tedy od firmy nepřebere.

Ministerstvo mělo samopaly a pušky včetně příslušenství a zaměřovačů od firmy odebrat na základě smlouvy, které ale nepředcházel tendr. „Není možné, aby zadavatel opakovaně uzavíral bez soutěže kupní smlouvy na základě téměř 20 let staré rámcové dohody, a dlouhodobě tak vylučoval soutěž o zakázku,“ odůvodnil rozhodnutí Mlsna.

„V rámci řízení jsme se pokoušeli rozhodnutí úřadu zvrátit opravným prostředkem, nicméně neúspěšně. V předmětné zakázce tedy nedojde k plnění,“ uvedla na dotaz Rendlová. Další opravné prostředky již podle ní policie nezvažuje.

Uzavření smlouvy na dodávku zbraní předcházelo jednací řízení bez uveřejnění, jehož využití ministerstvo zdůvodnilo tím, že šlo o rozšíření původní smlouvy na dodávky samopalů a pušek uzavřené v roce 2001. Zákon pro dodatečné dodávky stanovuje lhůtu tří let, kterou lze překročit pouze za zvláštních okolností. Ty ale podle úřadu nenastaly.

Dodatečné dodávky lze využít podle ÚOHS pouze výjimečně na nákup nezbytného zboží, zadavatel je ale nesmí využívat k systematickému doplňování zboží v jednom z nejméně transparentních druhů zadávacího řízení.

„Výklad zadavatele, podle kterého by po desítkách let funkčnosti a používání výrobků bylo možno používaný inventář výrobků zásadně rozšířit bez jakékoliv soutěže, zcela popírá literu zákona,“ uvedl Mlsna, který rozklad ministerstva vnitra i firmy C.I.D. proti rozhodnutí úřadu zamítl.

Pokud ministerstvo vnitra potřebuje zbraně pro policisty dokoupit, musí nyní vypsat veřejné výběrové řízení.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Karel Havlíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Karel Havlíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Karel Havlíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...