Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezident Zeman jmenoval Mlsnu předsedou antimonopolního úřadu

Česko

  14:51aktualizováno  16:26
Praha - Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě jmenoval Petra Mlsnu předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dosavadní náměstek ministra vnitra ve funkci nahradil Petra Rafaje, který k úterý rezignoval. Jeho konec požadovali zástupci vládní koalice. Mlsna se funkce ujme od středy, kdy mu začne šestileté funkční období.

Novinářům po jmenování řekl, že během ledna obmění rozkladové komise ÚOHS. Nesouhlasí s návrhem některých neziskových organizací, aby byl ÚOHS rozdělen na dva úřady.

Zeman po jmenování Mlsnovi poblahopřál. Ocenil jeho slova, která mu Mlsna řekl při jejich nedávném setkání, že je třeba podporovat soutěživost a je potřeba bránit antisoutěživým tendencím, tedy například kartelovým dohodám nebo tomu, že firma odejde ze soutěže za příslib úspěchu v jiné zakázce. „Toto vše narušuje soutěživé prostředí a samozřejmě snižuje výkonnost ekonomiky,“ řekl Zeman. Mlsnovi proto popřál, aby byl důsledným strážcem soutěživé atmosféry. Dodal, že se nemá nechat odradit lobbisty, kteří za ním budou chodit a přesvědčovat ho o „své poznané pravdě“. „Poznaná pravda je vaše,“ řekl Zeman.

Mlsna po jmenování novinářům řekl, že ve středu od Rafaje úřad převezme a seznámí se s jejím vedením. Potřebuje podle něj nový impuls. Je přesvědčen, že jeho úředníci jsou „skutečně zdatnými ve svém oboru“ a s drtivou většinou se bude chtít „poznat osobně“. Za klíčovou označil vnější komunikaci úřadu, aby vysvětloval, o co se opírají jeho rozhodnutí.

V lednu plánuje obměnit rozkladové komise. Za dlouhodobější strategii označil „legislativní činnost v oblasti přezkumu veřejných zakázek na druhém stupni“. „Jsem toho názoru, že než vytváření nového úřadu by bylo mnohem vhodnější zavést apelační princip, to znamená možnost změny rozhodnutí přímo na úrovni orgánu druhého stupně,“ řekl. O tématu v úterý jednal se zástupci některých neziskových organizací, které podporují rozdělení ÚOHS na dva úřady, kde by se nově vzniklý úřad zabýval agendou veřejných zakázek.

„Podle mě to není úplně ideální návrh hlavně do doby, kdy nás čeká krize,“ poznamenal. Nový úřad se podle něj první dva roky po svém vzniku nezabývá ničím jiným než svou vlastní existencí. Poznamenal, že ve čtvrtek se neziskové protikorupční organizace na toto téma setkají s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zeman jmenuje Mlsnu. Nový předseda antimonopolního úřadu chce především obnovit důvěryhodnost

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se uskutečnilo poprvé, dosud nového předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty na funkci byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Funkci náměstka ministra vnitra, který je zodpovědný například za organizaci voleb, Mlsna opustí. Minulý týden řekl, že v prvním roce chce především obnovit důvěryhodnost antimonopolního úřadu v odborných kruzích i u veřejnosti.

Rafajův konec ve funkci prosazovali zástupci vládní koalice. Šéf ÚOHS čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat