Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Národní koordinátor testování na covid Hajdúch končí ve funkci. Vadilo mu, že se dozvídal plány z médií

Na Olomoucku skončilo 1. května 2020 testování úrovně kolektivní imunity vůči... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Olomoucku skončilo 1. května 2020 testování úrovně kolektivní imunity vůči... | foto: ČTK

Praha Národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch rezignoval na funkci. V rozhovoru pro server Deníku N to odůvodnil mimo jiné tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. Vedle toho se chce věnovat výzkumu.

Odchod experta mrzí premiéra Andreje Babiše (ANO). Bude s ním dál spolupracovat ve vládní Radě pro vědu, výzkum a inovace. Odmítl se vyjádřit k Hajdúchově názoru, že se málo testuje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že Hajdúchovu rezignaci respektuje.

Hajdúch o záměru skončit k 31. prosinci informoval ministra Blatného (za ANO) minulý týden. Své rozhodnutí vysvětlil rozladěností z toho, jak ministerstvo přistupuje k odborným názorům. Podle Hajdúcha se ministerstvo názory odborníků často neřídilo. Ministr dnes uvedl, že rezignaci Hajdúcha respektuje. 

„Rád s ním i nadále budu spolupracovat, ať už v rámci expertní skupiny nebo formou oponentury navrhovaných opatření. Tříbit názory je důležité,“ uvedl Blatný na twitteru ministerstva zdravotnictví.

Koordinátor testování Marián Hajdúch a hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Marián Hajdúch, vědec a lékař zaměřený na oblast výzkumu rakoviny, molekulární...

Babiš uvedl, že už v minulosti mezi odborníky byly různé názory na testování. „Mne to samozřejmě mrzí, jsem rád, že pan Hajdúch je novým členem Rady pro vědu, výzkum a inovace a taky s ním spolupracuji na onkologickém projektu. Takže já s ním budu spolupracovat dál,“ uvedl a dodal, že jde o Hajdúchovo rozhodnutí. Vyjádřit se k dotazu, zda by testování na covid mělo být dostupnější, Babiš odmítl s vysvětlením, že není odborník.

„Od dubna letošního roku jsme připravili několik strategických dokumentů a doporučení, ale jen část z nich byla realizována,“ řekl serveru Hajdúch a doplnil, že velká část strategie nebyla plně uvedena do praxe.

Současně vyjádřil nespokojenost s tím, že se o plánovaných záměrech často dozvěděl z médií. „A pak se zpětně těžko hledá cesta, jak je odborně zdůvodnit,“ řekl Hajdúch.

Ministerstvo zdravotnictví přes tiskový odbor Deníku N sdělilo, že „obecně při formulaci svých rozhodnutí vychází vždy z podkladů připravených odbornými skupinami, a to nejen při řešení epidemie nového typu koronaviru“.

Hajdúch, který je současně ředitelem Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci, vede laboratorní skupinu ministerstva od jara a je jedním z autorů Národní strategie testování nemoci covid-19, na jejímž základě byla vytvořena síť laboratoří v zemi. Podle Hajdúchova názoru má na současnou epidemiologickou situaci v zemi vliv to, že se málo testuje. „Nepřesně se uvádí, že to hodně stojí, přitom testování nás od začátku epidemie stálo zhruba tolik, kolik ekonomové odhadují na jeden den lockdownu,“ dodal.

Výběr personálních změn kolem boje proti koronaviru

12. března - Vláda na samém počátku šíření choroby v České republice odvolala tehdejší hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl k tomu premiér Andrej Babiš (ANO). Řízením úřadu byla místo Gottvaldové pověřena tehdejší ředitelka středočeské hygienické stanice Jarmila Rážová, kterou vláda do funkce definitivně jmenovala v červnu.

31. května - Epidemiolog Roman Prymula, který je jednou z nejvýraznějších tváří boje s koronavirem, skončil ve funkci náměstka ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Jedním z důvodů pro Prymulův odchod z ministerstva bylo to, že nezískal bezpečnostní prověrku. Prymula v té souvislosti řekl, že MZ zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity, což Vojtěch odmítl. Od června působil Prymula jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, od 21. září byl pak ministrem zdravotnictví.

24. srpna - Epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru. Dodal, že nemá zapotřebí čelit podpásovým útokům. Maďar odešel krátce po zmatcích kolem zavádění zpřísněných opatření plánovaných od začátku září. Ministr Vojtěch nejprve oznámil přísnější opatření, mimo jiné povinné nošení roušek na mnoha místech, o den později ale přišel s mírnější verzí. Premiér Babiš k tomu tehdy řekl, že vláda vnímá reakce lidí a nechce dopady do ekonomiky a veřejného života.

21. září - Ve funkci skončil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Prohlásil, že odchodem chce vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru v době, kdy se situace v České republice výrazně zhoršila. Vojtěchovým nástupcem v čele ministerstva zdravotnictví se stal jeho někdejší náměstek Roman Prymula (za ANO).

29. října - Roman Prymula jako ministr skončil poté, co se v médiích objevily fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci (které musely být kvůli koronaviru uzavřené) a usedá do auta bez roušky. Prymula k tomu řekl, že věc považuje jen za politickou chybu, opatření pro boj s epidemií podle svých slov neporušil. Novým ministrem zdravotnictví se stal dětský hematolog Jan Blatný.

1. prosince - Rezignoval národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch. V rozhovoru pro server Deníku N to odůvodnil mimo jiné tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. Vedle toho se chce věnovat výzkumu.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....