Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

GLOSA: Čtyři mušketýři v Senátu

Senátorka Adéla Šípová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátorka Adéla Šípová. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA V říjnu proběhly volby do třetiny Senátu. Protože jsem se před příchodem do LN věnoval 11 let advokacii, zajímalo mne, kolik bude nyní v horní parlamentní komoře zasedat praktikujících advokátů. Nemyslím senátory s právnickým vzděláním, ale činné advokáty. V tom se často chybuje. Zatímco každý advokát je právníkem, ne každý právník je advokátem.

S překvapením jsem zjistil, že pouze čtyři. Dvacetina. Z nich byli nově zvoleni Adéla Šípová a Jan Holásek. Staronovým senátorem se stal Václav Láska, jenž obhájil svůj mandát. A v Senátu zůstal Zdeněk Hraba, v jehož obvodu se letos volby nekonaly.

I tři mušketýři byli ve skutečnosti čtyři. A přestože je nyní mezi čtyřmi advokáty v Senátu též jedna žena, dovolte mi říkat jim čtyři mušketýři. Mám pro to hned několik dobrých důvodů.

Jako praktikující advokáti strávili se svými klienty nad jejich případy příliš let, než aby se mnohokrát neutkali s kardinálovou gardou – nespravedlností. Vědí, co lidi a firmy na fungování zákonů a vymahatelnosti práva trápí. Proč se musí soudit a proč spravedlnost mnohdy naleznou až u Ústavního soudu.

Naslouchejte advokátům

Žádné jiné právnické povolání nenabízí právníkům to, co advokacie: pestré zkušenosti, obrovský přehled, mnoho souvislostí a nadhled.

Jako soudce máte pevně určenou agendu. Dva dny v týdnu ji soudíte, tři dny se na ni připravujete nebo píšete rozsudky.

Jako státní zástupce máte jiné povinnosti než obhájce a zmocněnec poškozeného. Na vedoucím státním zástupci záleží, co budete dělat dnes a co zítra. U státního zastupitelství to chodí tak, že jeden dozoruje práci policie, druhý napíše obžalobu, u soudu se může vystřídat s třetím a čtvrtý sepíše odvolání.

Vaše starosti jako firemního právníka končí tam, co požadavky vašeho šéfa. Zbytek zařídí externí advokáti.

Čtyři mušketýři si umí nejen poradit s kardinálovou gardou, ale důvěrně znají i právnickou obec. Budou tak moci ostatním senátorům poradit, až se mezi lety 2023 a 2025 bude schvalovat 14 nových ústavních soudců.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.