17. října 2019 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

GLOSA: Rozhodčí soud je v patovém stavu

Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zablokovaná. Tak lze nazvat situaci ohledně dohody na dosazení nových členů předsednictva Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře. Již v polovině srpna LN upozornily na to, že se na obsazení předsednictva nemohou Agrární (AKČR) a Hospodářská komora (HKČR) shodnout. Mandát stávajícímu vedení soudu přitom vypršel už začátkem léta. A k jakému posunu za dva měsíce došlo? K žádnému.

Podle informací LN se spory vedou o konkrétní jména. Zejména o předsedu a místopředsedy soudu. Nyní jsou jimi vlivní pražští advokáti, například Radek Pokorný, který měl blízko k bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), nebo Lukáš Trojan, který zastupoval například prezidentova kancléře Vratislava Mynáře v kauze neudělení bezpečnostní prověrky. Další dva místopředsedy doplňuje osm členů předsednictva. Šéfkou soudu pak dosud byla profesorka finančního práva Marie Karfíková.

O tom, co se na společných jednáních děje, lze zjistit pramálo. Jako by se většina z těch, koho LN oslovily, bála situaci pojmenovat. Nezbývá tak než si ji vyložit z odpovědí na oficiální dotazy, které na vedení komor směřovaly.

1) „Nejde o spor o konkrétní jména, ale o to, že Agrární komora respektovala, jak je zvykem, v plném rozsahu nominační návrh dosluhujícího vedení soudu na vedení nové, zatímco Hospodářská komora si z tohoto návrhu vybrala jen část navrhovaných osob ve zjevné snaze vytvořit neúplné předsednictvo a s jeho pomocí narušit paritní vliv obou komor a Rozhodčí soud mocensky ovládnout,“ uvedla Jarmila Dubravská z AKČR.

2) „Usilujeme o to, aby Rozhodčí soud zlepšil své renomé, byl transparentní a zvýšil u podnikatelské veřejnosti svou důvěryhodnost. Proto do jeho čela prosazujeme přední české odborníky, erudované a respektované osobnosti, které pomohou takového cíle dosáhnout,“ uvedl Miroslav Diro, mluvčí HKČR.

Jednání pokračují. Těžko určit, kde leží průsečík dvou postojů. Jestli vůbec někde...

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.