Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Hledá se nový místopředseda Nejvyššího soudu. Prezident podle Benešové čeká na jméno

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Uprostřed silvestrovských oslav, uplynutím poslední vteřiny letošního roku, skončí desetileté funkční období místopředsedovi Nejvyššího soudu (NS) Romanu Fialovi (55), jehož do této funkce v prosinci 2010 jmenoval prezident Václav Klaus. „Rozhodně neplánuji nic jiného, než pokračovat v soudcovské práci na NS. Jsem hrdý, že jsem soudcem tohoto soudu takřka 20 let,“ podělil se Fiala s LN se svými bezprostředními plány.

Ačkoli z místopředsednické funkce odejde již za dva a půl měsíce, podle informací LN se zatím žádné hledání jeho nástupce nekoná. Předvýběr kandidátů, sondování jejich zájmu, pohovory s prezidentskou kanceláří a ve finále i s hlavou státu přitom zaberou nějaký čas.

Angyalossy: O ničem nevím

„Nevím, zda se nový místopředseda hledá, či nikoli. Já sám jsem panem prezidentem nebyl osloven, abych se na tomto výběru podílel, a to ani neformálně. Respektuji, že jde o výlučnou pravomoc pana prezidenta,“ řekl minulý týden předseda NS Petr Angyalossy na dotaz LN, zda se hlava státu při hledání Fialova nástupce zajímá o jeho názor, či dokonce přímo o nějaký jeho personální tip.

Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy.

Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy.

„Na to ale pan předseda nemusí být osloven. O personálie se stará z titulu své funkce. Pan prezident od něj zatím žádný návrh nemá,“ řekla LN minulý týden v reakci na Angyalossyho vyjádření ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) s tím, že více se o tom s prezidentem, když jej minulý čtvrtek navštívila na zámku v Lánech, nebavila.

Prosadí prezident Koudelku?

Právnická veřejnost se odpočátku staví kriticky k Angyalossyho záměru, aby soudci NS na seminářích či workshopech diskutovali se soudci nižších soudů o dosud prvoinstančně nerozhodnutých covidových náhradových žalobách, neřkuli se společně radili, podle jakých judikátů NS by je bylo nejlépe posuzovat. Angyalossyho skeptický postoj k úspěchu těchto žalob je veřejně znám.

Kariéra dosud stále neznámého Fialova nástupce, jeho odbornost, osobní integrita a cit pro soudcovskou nezávislost, po jeho jmenování naznačí, kudy se NS vydá v příštích letech.

Hlava státu může v osobě nového místopředsedy NS vyvážit svůj překvapivý květnový tah Angyalossym, učiní-li místopředsedou NS některého z jeho dlouhletých a respektovaných soudců. Vybírat přitom podle Ústavy může výhradně z nich.

Pochopitelně může pokračovat i v jejím kreativním výkladu. Je to sice obtížně představitelné, nicméně právě v těchto ohledech prezident učebnice ústavního práva již vícekráte přepsal. Rozhodne-li se například jedním aktem jmenovat soudcem NS a současně i jeho místopředsedou někoho z venčí, musel by Angyalossy s jeho přidělením k NS předem souhlasit. Ten, když byl na to zjara dotazován, nikdy neřekl, že by k NS nepřidělil prezidentova přítele, bývalého poslance ČSSD (1998–2006), pozdějšího náměstka Renaty Vesecké (2006–2010), Klausova neúspěšného kandidáta na ústavního soudce (2012) a nynějšího advokáta Zdeňka Koudelku (51).

Zdeněk Koudelka na snímku z roku 2012

Zdeněk Koudelka na snímku z roku 2012

Hrad na dotaz LN ke stadiu výběru nového místopředsedy NS nereagoval.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...