Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Je v právu prostor pro superhrdiny? Noc fakulty láká na netradiční přednášky

Profesor Skřejpek povyprávěl o prostituci ve starém Římě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Skřejpek povyprávěl o prostituci ve starém Římě. | foto: Volfík René/ FOTOREPO.cz

PRAHA V pořadí již třetí ročník studentského festivalu Noc fakulty, pořádaný od podzimu 2017 studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy, se bude konat přesně za týden, ve středu 13. listopadu. Zahájení akce se koná ve 19:30 a program, který bude zahrnovat mimo jiné velké množství paralelně běžících přednášek, potrvá až do jedné hodiny ranní.

Festival nabízí prostor pro neformální vzdělávání, přátelská setkání i diskuzi nad závažnými tématy. Stejně jako na loňské ročníky i na ten letošní dorazí významné osobnosti nejen z právnických kruhů. 

Svá vystoupení přislíbili rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či evoluční biolog Marek Vácha. Součástí programu je diskuze emeritních rektorů Univerzity Karlovy o stavu českého školství, ve které vystoupí Karel Malý, Ivan Wilhelm a Václav Hampl. Mezi dalšími významnými hosty budou například Zdeněk Kühn, Tomáš Richter, Kateřina Šimáčková, Milena Králíčková nebo Zdeněk Kučera. Nebudou chybět ani praktické kurzy Masterclass pořádané partnery akce. 

Profesor 3. lékařské fakulty Michal Anděl (vlevo) a advokát a přednášející...

Profesor 3. lékařské fakulty Michal Anděl (vlevo) a advokát a přednášející občanského práva Petr Šustek.

Program je určen široké veřejnosti a má formu populárně naučných přednášek a diskuzí, takže i návštěvnici bez právního vzdělání se rychle vpraví do tématu. Akci navštěvují převážně studenti a absolventi právnických oborů, ale nabídka témat je natolik široká, že si vybrat může skutečně každý. I proto organizátoři letošní počet návštěvníků odhadují na více než 2000. 

Mezi nejzajímavější a nejvíc očekávané patří přednáška na téma Právo a superhrdinové Petra Aghy či Proč je tanec lepší než právo?, již povede Jana Plaňavová-Latanowicz z varšavské univerzity. Na své si přijdou i zájemci o aktuální dění – jako součást programu jsou zařazena témata jako Odvodňování krajiny (Karolína Žákovská) či Vládnou nám ti, které si zasloužíme (ústavní právník Jan Kysela a psychiatr Radkin Honzák). 

Studenti si mohli dát během Noci fakulty i pivo.

Studenti si mohli dát během Noci fakulty i pivo.

Festival se věnuje i tématům společenské odpovědnosti a nabízí například přednášky o bezdomovectví, prostituci, duševním zdraví či o bytové situaci v Praze. 

Kdo bude nasycen odborným programem nebo se bude chtít odreagovat, může si zahrát přímo v prostorách fakulty laser game, zatančit si v hlavní dvoraně za zvuků hudebního doprovodu, zúčastnit se komentované prohlídky fakulty, uniknout z programu v rámci únikové hry nebo se u stánku studentů 3. lékařské fakulty UK vzdělat v první pomoci. 

Na programu byla i debata o Istanbulské úmluvě.
Na přednáškách bylo přeplněno.

Partnery festivalu jsou již tradičně advokátní kancelář White & Case, advokátní kancelář Mališ Nevrkla Legal, advokátní kancelář Kinstellar a advokátní kancelář Weinhold Legal. Festival v letošním roce současně představuje zahájení oslav Sametové revoluce pod názvem Svobodný listopad. Veškerý program je volně přístupný pro širokou veřejnost. 

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK ZAKÁZKOVÉ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč