Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ocenění pro legendy i ochránce psů. Nejvyšší poctu si z Právníka roku odnesl Petr Pithart

Právo

  7:00
PRAHA - Porota soutěže Právník roku složila letošní seznam oceněných velmi pestře. Jedna z prestižních cen byla dokonce poprvé udělena zahraniční právnické osobnosti. Galavečer proběhl v pátek v pražském Top Hotelu a šlo již o čtrnáctý ročník soutěže, kterou pořádá Česká advokátní komora (ČAK) a mediální a vzdělávací skupina Epravo.cz.

Laureáti 2018. Na snímku zleva Miroslav Chochola (ředitel Epravo.cz, spolupořadatele soutěže), Jan Záruba (občanské právo), Ladislav Orosz (lidská práva a právo ústavní), Antonín Fürst (zásluhy o advokacii), Petra Nováková (finanční právo), Jiří Jelínek (Cena Václava Mandáka za nejlepší odborný článek), Daniela Šustrová (správní právo), Tomáš Nielsen (IT právo), Petr Pithart (právnická síň slávy), Petr Hůrka (pracovní právo), Robert Plicka (pro bono), Jakub Sivák, Kateřina Šveřepová a Jiří Mulák (3., 2. a 1. místo Talent roku), František Púry (trestní právo), Jakub Hafner (nejčtenější článek na Epravo.cz), Vladimír Jirousek (předseda ČAK). foto: JAKUB STADLER

Všichni ocenění si odnesli skleněnou plastiku svatého Yva, patrona všech soudců, advokátů, notářů a právních zástupců.

Nejvyšší poctu i největší potlesk obdržel Petr Pithart, významná osobnost, těsně svázaná s posledními padesáti lety historie naší země. „Svatý Yvo, oroduj za nás. Právnický stav tvou přímluvu bude brzy potřebovat ještě víc než dnes,“ řekl Pithart ve své děkovné řeči. Cenu za celoživotní přínos českému právu převzal od brněnského advokáta Jiřího Machourka, obhájce disidentů, který do právnické síně slávy vstoupil minulý rok.

Právničtí „Oscaři“

Zvláštní cenu za zásluhy o advokacii převzal z rukou Vladimíra Jirouska, předsedy ČAK, advokát Antonín Fürst. Oba pánové přiznali, že je pojí dlouholeté přátelství, a to již od studií na univerzitě. Advokátní praxi Fürst vykonává od roku 1989 a dnes je jedním z nejdéle sloužících zkušebních komisařů u advokátních zkoušek. Mezi advokáty je proslulý právě vysokými nároky u těchto zkoušek.

Jedinečný byl páteční galavečer také tím, že porota poprvé v historii soutěže ocenila zahraniční právnickou osobnost. V kategorii Lidská, občanská a ústavní práva převzal cenu Ladislav Orosz, soudce Ústavního soudu Slovenské republiky. Ve své soudcovské praxi se podílel například na zrušení kontroverzních amnestií, jež v roce 1998 udělil tehdejší předseda slovenské vlády Vladimír Mečiar, který tehdy převzal některé kompetence hlavy státu.

Vyznamenán byl i Petr Hůrka, vysokoškolský pedagog a náměstek pro legislativu na ministerstvu práce a sociálních věcí, který stojí za přípravou aktuální novely zákoníku práce. Porota ocenila také pro bono aktivity advokáta Roberta Plicky, jenž hájí práva němých tváří a stál u odhalení několika psích množíren. S právnickým „Oscarem“ odešel taktéž František Púry, soudce Nejvyššího soudu a legenda českého trestního práva.

Právník roku 2018

Právnická síň slávy: Petr Pithart, právník, filozof, politik a vysokoškolský učitel

Občanské právo: Jan Záruba, státní zástupce

Trestní právo: František Púry, soudce, předseda trestního kolegia Nejvyššího soudu

Finanční právo: Petra Nováková, advokátka

Správní právo: Daniela Šustrová, ředitelka kanceláře ředitele Katastrálního úřadu hl. města Prahy

Pracovní právo: Petr Hůrka, náměstek pro legislativu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

Právo IT: Tomáš Nielsen, advokát

Lidská práva a právo ústavní: Ladislav Orosz, soudce Ústavního soudu Slovenské republiky

Kategorie pro bono: Robert Plicka, advokát

Cena za zásluhy o advokacii: Antonín Fürst st., advokát

Talent roku:
1. místo – Jiří Mulák, asistent soudce Vrchního soudu v Praze
2. místo – Kateřina Šveřepová, advokátka AK Císař, Češka, Smutný
3. místo – Jakub Sivák, advokát AK Pelikán Krofta Kohoutek

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...