Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Nový elektronický Informační systém insolvenčního rejstříku se odkládá. Ministerstvo zrušilo zadávací řízení

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Printscreen aplikace Insolvenční rejstřík

PRAHA Ministerstvo spravedlnosti zrušilo zadávací řízení na vývoj a implementaci elektronického Informačního systému insolvenčního rejstříku eISIR. Nový systém by měl insolvenční řízení výrazně zefektivnit. Oznámení o zrušení tendru vložil resort do webového přehledu veřejných zakázek ve středu dopoledne.

Podle dokumentu přišlo od konce září loňského roku, kdy resort zadávací řízení zahájil přišlo na ministerstvo 33 žádostí o vysvětlení zadávací dokumentace se zhruba 200 dotazy směřujícími k vysvětlení jednotlivých částí dokumentace včetně smlouvy. Resort obdržel také dvě námitky proti zadávacím podmínkám s požadavkem na zrušení zadávacího řízení. 

„Z vysokého množství dotazů jednoznačně vyplývá, že dodavatelé spatřují značnou nejasnost zadávacích podmínek zejména v nastavení funkčních požadavků, specifikaci systému i v některých ustanoveních smluv (např. Součinnost objednatele, licence, vztah obou smluv v souvislosti s požadavkem na pojištění a bankovní záruky),“ stojí v oznámení o zrušení zadávacího řízení. 

Zadávací podmínky byly nepřehledné

Obdržené dotazy tak podle dokumentu přiměly resort k tomu, aby se zamyslel nad tím, zda byly podmínky zadávacího řízení definovány jasně, srozumitelně a v podrobnostech nezbytných pro podání nabídky do otevřeného řízení. Zároveň ministerstvo přiznává, že množství dotazů a jejich pracné zodpovídání, které mělo za následek prodloužení lhůty pro podání nabídek, činilo zadávací podmínky nepřehledné a těžko uchopitelné. 

„Pochybení zadavatele tedy na základě výše uvedeného spočívá v tom, že stanovil zadávací podmínky v rozporu s § 36 odst. 3 a § 6 odst. 1 a 2 ZZVZ, když stanovil zadávací podmínky, které nejsou stanoveny tak, aby v dostatečné míře v podrobnostech nezbytných pro účast dodavatele umožnily podat dodavatelům nabídky, které jednak odpovídají požadavkům zadavatele a jednak umožňují podat vzájemně porovnatelné nabídky, a to mj. i v souvislosti s použitím otevřeného zadávacího řízení. V této souvislosti se tak jeví jako chybná i samotná volba druhu zadávacího řízení,“ shrnuje resort v dokumentu. 

Část prostředků na projekt získalo ministerstvo z prostředků EU již v roce 2017, kdy úřad vedl Robert Pelikán. Brusel na projekt uvolnil 177 milionů Kč. Nový rejstřík by měl insolvenčním správcům výrazně ulehčit nejen manuální administrativní agendu.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!