10. dubna 2019 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Nový elektronický Informační systém insolvenčního rejstříku se odkládá. Ministerstvo zrušilo zadávací řízení

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Printscreen aplikace Insolvenční rejstřík

PRAHA Ministerstvo spravedlnosti zrušilo zadávací řízení na vývoj a implementaci elektronického Informačního systému insolvenčního rejstříku eISIR. Nový systém by měl insolvenční řízení výrazně zefektivnit. Oznámení o zrušení tendru vložil resort do webového přehledu veřejných zakázek ve středu dopoledne.

Podle dokumentu přišlo od konce září loňského roku, kdy resort zadávací řízení zahájil přišlo na ministerstvo 33 žádostí o vysvětlení zadávací dokumentace se zhruba 200 dotazy směřujícími k vysvětlení jednotlivých částí dokumentace včetně smlouvy. Resort obdržel také dvě námitky proti zadávacím podmínkám s požadavkem na zrušení zadávacího řízení. 

„Z vysokého množství dotazů jednoznačně vyplývá, že dodavatelé spatřují značnou nejasnost zadávacích podmínek zejména v nastavení funkčních požadavků, specifikaci systému i v některých ustanoveních smluv (např. Součinnost objednatele, licence, vztah obou smluv v souvislosti s požadavkem na pojištění a bankovní záruky),“ stojí v oznámení o zrušení zadávacího řízení. 

Zadávací podmínky byly nepřehledné

Obdržené dotazy tak podle dokumentu přiměly resort k tomu, aby se zamyslel nad tím, zda byly podmínky zadávacího řízení definovány jasně, srozumitelně a v podrobnostech nezbytných pro podání nabídky do otevřeného řízení. Zároveň ministerstvo přiznává, že množství dotazů a jejich pracné zodpovídání, které mělo za následek prodloužení lhůty pro podání nabídek, činilo zadávací podmínky nepřehledné a těžko uchopitelné. 

„Pochybení zadavatele tedy na základě výše uvedeného spočívá v tom, že stanovil zadávací podmínky v rozporu s § 36 odst. 3 a § 6 odst. 1 a 2 ZZVZ, když stanovil zadávací podmínky, které nejsou stanoveny tak, aby v dostatečné míře v podrobnostech nezbytných pro účast dodavatele umožnily podat dodavatelům nabídky, které jednak odpovídají požadavkům zadavatele a jednak umožňují podat vzájemně porovnatelné nabídky, a to mj. i v souvislosti s použitím otevřeného zadávacího řízení. V této souvislosti se tak jeví jako chybná i samotná volba druhu zadávacího řízení,“ shrnuje resort v dokumentu. 

Část prostředků na projekt získalo ministerstvo z prostředků EU již v roce 2017, kdy úřad vedl Robert Pelikán. Brusel na projekt uvolnil 177 milionů Kč. Nový rejstřík by měl insolvenčním správcům výrazně ulehčit nejen manuální administrativní agendu.