Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Pozor na seznamky s automatickým strháváním plateb. Zrušení členství požadujte okamžitě

(ilustrační snímek) Žena na seznamce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Žena na seznamce. | foto: Shutterstock

PRAHA Na internetu se objevuje stále více služeb, které nabízejí seznámení. Ne všechny z nich jsou ale seriózní a registrace na takových webech Vás může stát nejenom čas, ale případně i poměrně velké množství peněz. Stále častěji se na nás tak obrací klienti, kteří se bohužel nechali trochu napálit.

Pokud totiž hodláte využít služeb internetové seznamky, nejčastěji budete muset vyplnit registrační formulář a založit si na dané stránce účet. Hlavní stránka takové služby přitom velmi často vypadá seriózně a často ukazuje na první pohled věrohodné profily jiných uživatelů. Při registraci jsou od vás vyžadovány údaje, které běžně zadáváte na e-shopech. Současně s vytvořením profilu je vám zpravidla nabídnut i určitý druh členství, velmi často i za zvýhodněnou zaváděcí či zkušební cenu.

Před registrací na jakékoliv takové stránce ale doporučujeme nejprve pročíst obchodní podmínky dané služby, které musí mít provozovatel zpřístupněny na svém webu. Zejména je pro zákazníky důležité vědět, jakým způsobem probíhají platby, zda dochází k automatickému obnovení předplatného a jak lze případně předplatné zrušit.

Po zadání platebních údajů (nejčastěji k vaší platební kartě) se poprvé přihlásíte, ale namísto skutečných lidí seznamku obývají jenom falešné profily. Jak v takovém případě postupovat?

Zrušení členství

Pokud jste zjistili, že vám služba nevyhovuje, případně, že nabízené služby byly jenom lákadlem pro registraci a zaplacení vstupního poplatku či rovnou zakoupení členství a provozovateli takové seznamky jste „naletěli“, je potřeba co nejrychleji učinit následující kroky.

Nejprve je potřeba co nejrychleji provozovateli služby sdělit, že chcete zrušit své členství nebo rovnou účet a odstoupit od smlouvy. Je samozřejmě důležité, abyste si pročetli obchodní podmínky služby, zejména pokud jste na to zapomněli při registraci. V obchodních podmínkách byste měli najít pravidla pro zrušení vašeho účtu nebo členství, případně jiné objednané služby, včetně způsobu zrušení a kontaktu na provozovatele stránek.

Provozovatelé podvodných seznamek často odstoupení od smlouvy různými způsoby znesnadňují. V obchodních podmínkách může být například uvedeno, že se má odstoupení od smlouvy zaslat prostřednictvím faxu, případně poštou na adresu poskytovatele, který, jak bude níže dále vysvětleno, může sídlit prakticky kdekoliv na světě. Někdy po vás může být vyžadováno, abyste si zrušili profil přímo skrze službu, ale když se o to pokusíte, zjistíte, že vymazání profilu není možné, resp. se i po kliknutí na tlačítko „zrušit profil“ nic nestalo.

Proto je nejlepší o zrušení předplatného informovat provozovatele e-mailem a ještě si nechat potvrdit přijetí vaší zprávy.

Přečtení obchodních podmínek je obzvláště důležité, pokud si chcete být jistí tím, že své předplatné skutečně zrušíte a nemusíte se obávat dalších plateb, které budou strhnuty z vaší karty. Většina „pochybných“ seznamek totiž automaticky obnovuje Vaše předplatné, i když službu nevyužíváte, až do chvíle, kdy správným způsobem uvědomíte poskytovatele služby. Souhlas s automatickým obnovováním je přitom velmi často dán už tím, že při registraci odsouhlasíte obchodní podmínky.

Praxe automatického obnovování předplatného

Podle českého práva přitom praxe automatického obnovování předplatného není za všech okolností přípustná. Podle Nejvyššího soudu ČR nicméně vždy záleží na způsobu, jakým je informace o automatickém prodlužování poskytování služeb podána v obchodních podmínkách.

Může se tedy stát, že se pokusíte neúspěšně zrušit svůj účet, ale nedáte provozovateli webu žádným jiným způsobem vědět, že odstupujete od smlouvy. V takovém případě vám mohou platby nabíhat dále.

Mnoha našim klientům se stává, že po určité době používání seznamky, i poté, co již službu opustili, jim přijde e-mail od provozovatele webu, případně rovnou od agentury na vymáhání pohledávek. V takovém případě je důležité se ujistit, že jste skutečně službu ukončili. Mnoho zákazníků se rozhodne po obdržení takového dopisu raději částku uvedenou v e-mailu zaplatit, aby měli od celé věci pokoj. Je ale také možné kontaktovat provozovatele nebo agenturu a sdělit jim, že s částkou nesouhlasíte a že jejich nárok považujete za neoprávněný.

Aby po vás mohla zahraniční společnost vymáhat platbu za užívání seznamky, musí nicméně získat rozsudek českého soudu. V mnoha případech se to seznamkám ve skutečnosti finančně nevyplatí a jejich provozovatelé se tak často spoléhají na to, že pouhá upomínka dostatečně jejich zákazníky vystraší. Jejich postup může být i protiprávní či v rozporu s dobrými mravy a tedy nevymahatelný.

V naší praxi se nám již osvědčil postup, kdy jsme provozovateli seznamky zaslali v zastoupení klienta e-mail, ve kterém jsme zpochybnili oprávněnost automatického obnovování předplatného a odmítli jsme nárok této společnosti (se sídlem ve Švýcarsku). Klienta pak následně již ani seznamka, ani agentura pro vymáhání dále neobtěžovaly.

Autor je advokát a zakladatel služby Dostupnyadvokat.cz.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

KUTNÁ HORA - OBCHODNÍ PROSTORY K PRONÁJMU 55 m2
KUTNÁ HORA - OBCHODNÍ PROSTORY K PRONÁJMU 55 m2

Václavské náměstí, Kutná Hora - Kutná Hora-Vnitřní Město
12 000 Kč/měsíc