Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

PŘEHLED: Kam pro bezplatnou právní radu?

Právník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Právník. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Právní pomoc nabízí síť nevládních i neziskových organizací. Nemajetným zajistí radu i zastoupení také advokátní komora.

Ne při každé náhlé, složité nebo na první pohled neřešitelné životní situaci musí první kroky lidí vést do advokátní kanceláře. Přestože bezplatné právní poradenství poskytují převážně advokáti, mnohdy jim k tomu po celé republice vytvářejí profesionální zázemí neziskové i nevládní organizace. To právě jejich pracovníci si problémy lidí vlídně vyslechnou jako první, doptají se jich na všechny detaily a před schůzkou se spolupracujícími advokáty je na ni připraví a mnohdy i uklidní.

Zajišťování bezplatné právní pomoci pro ty, co si nemohou dovolit za služby advokátů platit, je po celém světě pokládáno za ušlechtilou službu. Za pro bono aktivity jsou proto nevládky, neziskovky i advokáti, kteří s nimi spolupracují, právem oceňováni též u nás.

Bezplatná právní pomoc.

„K poskytování bezplatné právní pomoci mne vedlo zjištění, že stát svými právními předpisy, například tehdejším zněním zákona o místních poplatcích, dělal z dětí dlužníky již okamžikem jejich narození. A že proti nim obce vedly exekuce kvůli nezaplaceným poplatkům za nakládání s komunálním odpadem, aniž se kdokoli zamyslel nad tím, že je za své děti měli platit jejich rodiče,“ prozradila LN, proč část své zavedené advokátní praxe věnuje bezplatným právním poradám, pražská advokátka Alena Vlachová. Ta za ně v minulosti získala ceny Právník roku Pro bono a Zlaté srdce nadace Naše dítě.

Právní radu dají jen advokáti

Jak taková bezplatná právní pomoc zajišťovaná nadací Naše dítě funguje, popisuje její pracovnice Zuzana Šafářová: „Právní pomoc poskytujeme letos už patnáctým rokem formou jednorázové telefonického nebo písemného poradenství. Zaměřujeme se při tom na oblast rodinného práva. Tazatelé mohou, ale nemusí zůstat v anonymitě. Advokáti se soustředí na kladený dotaz, a je-li to nutné, doptají se na detaily. Tazatelům pak dají konkrétní doporučení, jak by měli dále postupovat.“

Lidé se na nadaci podle Šafářové obracejí nejčastěji kvůli sporům o výchovu a výživu nezletilých dětí při rozvodu a po něm. Spolupracující advokáti zodpovídají i hodně dotazů ke styku rodičů s dětmi i neplacení výživného.

Každý dělá něco jiného

Bezplatné právní poradenství zajišťují nevládky i neziskovky v různých oblastech práva i rozsahu. Jejich postavení je od profesionálních advokátů odlišné.

„V minulosti jsme přesto čelili stížnostem advokátů, že si přisvojujeme něco, k čemu nejsme oprávněni a na co nejsme ani profesně pojištěni. Trvalo, než se nám podstatu naší práce podařilo vysvětlit,“ svěřuje se Miroslava Lattenbergová z brněnské poradny Dialog, kam si lidé přicházejí pro odborné sociální poradenství, pro něž je Dialog akreditován ministerstvem práce a sociálních věcí. Od resortu spravedlnosti má zase oprávnění pomáhat lidem i s oddlužením.

Nezastupitelnou úlohu v systému bezplatné právní pomoci však mají i všechny tři profesní právnické organizace – advokátní, notářská a exekutorská komora.

Pro ústavní stížnost advokáta

Ústavní soudci například odkazují stěžovatele na adresu i web advokátní komory vždy, pokud si stížnost sepíší a podají sami. Před Ústavním soudem, stejně jako před tím Nejvyšším i Nejvyšším správním, totiž musí být zastoupeni advokátem.

„Za poslední dva roky určila advokátní komora stěžovatelům advokáta zástupcem v řízení před Ústavním soudem ve 371 případech,“ odepsala LN ředitelka brněnské pobočky České advokátní komory (ČAK) Irena Schejbalová. Právě pobočka ČAK tyto žádosti vyřizuje pro celou republiku. Vedle toho zajišťuje též bezplatnou právní pomoc.

Právní barometr: Bezplatné poradenství je dostupné

Právníci napříč profesemi i zaměřením se v anketě LN Právní barometr většinově shodli, že je u nás systém bezplatného právního poradenství dostupný. Přesto ale podle některých lidé ne vždy vědí, na co všechno mají při bezplatné právní pomoci nárok, kde ji dostanou a jak o ni požádat.

„Především je ale třeba mít na paměti, že večeře zadarmo neexistuje. Obrat bezplatné právní poradenství zakrývá podstatu, že někdo využívá službu, kterou platí někdo jiný, ať už jsou to stát, univerzity nebo v rámci pro bono aktivit sami advokáti,“ upozorňuje jeden z oslovených soudců.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...