Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Přísnější metr na čerstvé řidiče. Zelenáčům za volantem postačí ke ztrátě průkazu 6 bodů

Autoškola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autoškola. | foto: ČTK

PRAHA Mezi automobilisty snad není bedlivěji sledovaného tématu, než jakým je bodový systém. A vláda se ho nyní chystá změnit. V srpnu schválila předlohu, kterou se od začátku září zabývá sněmovna. Projdou-li změny bodového systému parlamentem, začnou platit od roku 2022.

Ke změně ve stupnici bodového ohodnocení dopravních přestupků docházelo i v minulosti. Když byl u nás tento systém zaveden, hrozilo řidičům za nejméně závažné přestupky připsání jednoho bodu. Dnes už ale není takto ohodnocen žádný z přestupků.

Podle ministerstva dopravy jde o první komplexní vládní úpravu bodového systému, jenž je tu s námi již 14 let. Jeho dřívější změny totiž převážně iniciovali poslanci.

Leden 2022: nové bodování

Změny by nabíhaly postupně. Od 1. ledna 2022 by řidiči za dopravní přestupky sbírali již jen sudé body. Ty liché z dosavadní škály vypadnou. Vláda v souvislosti s přechodem na sudou bodovou škálu navrhuje provést změny v bodovém ohodnocení přestupků.

Nový bodový systém podle vlády.

Dvojnásobně přísnější postih bude například hrozit řidičům, kteří budou během jízdy držet v ruce telefon. O jeden bod přísněji oproti dnešku budou trestány překročení maximální povolené rychlosti a jízda bez bezpečnostního pásu.

Naopak o bod méně přísněji bude trestáno ohrožení chodců nebo jiných řidičů, předjíždění a řízení pod vlivem alkoholu.

Od ledna 2022 by se také měl začít uplatňovat přísnější metr na čerstvé držitele řidičských průkazů. Ať už svůj vůdčí list získají v jakémkoli věku, maximum jejich bodového konta bude v prvních dvou letech od získání řidičského oprávnění poloviční. Jakmile za dopravní přestupky nasbírají šest bodů, o řidičský průkaz přijdou. O to rychleji by mohli ze silnic dočasně mizet nejen mladí piráti silnic, ale i ti nezkušení. Plné, 12stupňové konto by získali až dva roky od okamžiku, kdy obdrželi svůj řidičský průkaz. Toto pravidlo by mělo platit bez ohledu, zda vlastní nějaký automobil.

Bodové konto online

V červenci 2022 by pak měla v účinnost vstoupit druhá etapa změny vládou navrhovaného bodového systému. Oproti dnešku by měla řidičům přinést uživatelský komfort při zjišťování stavu svého bodového konta. O připsání bodů by se totiž dozvěděli online prostřednictvím SMS, e-mailu nebo své datové schránky. Dnes se na jeho stav musí dotazovat aktivně, ať už v aplikaci Czech POINT, při návštěvě pošty, nebo přes webový Portál občana. Start této online služby je od změny bodového systému odložen o půl roku, aby se na něj mohla připravit.

Staré finty už neplatí

Evergreenem, jak se vyhnout projednání dopravních přestupků, bývaly výmluvy vlastníků vozidel, že je v době spáchání přestupku neřídili oni, ale jim blízká osoba. Tedy některý z jejich rodinných příslušníků, které ale majitelé aut nebyli s odvoláním na zákon povinni jmenovat. Podezření z přestupků tak bývala odkládána. Odhaduje se, že se je podařilo prokázat jen v třetině případů.

Účinnější v boji s nimi byla až novela zákona o silničním provozu. Ta v lednu 2013 zavedla pravidlo, že za přestupek odpovídá majitel vozu, neprokáže-li, že jej v daný okamžik neřídil. Objasnění přestupků se pak zvýšilo až na 70 procent. Podle dva roky starého rozhodnutí Ústavního soudu je takto nastavený princip odpovědnosti v pořádku.

Fintou, na níž se přiživovali ti, kdo sami neměli právnické vzdělání, bylo zastupování řidičů v přestupkovém řízení smyšlenými lidmi ze zahraničí a jejich neustálá změna. Úřady si s těmito zmocněnci musely zdlouhavě a komplikovaně dopisovat, čímž docházelo k promlčení přestupků.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!