Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Šámal rozhoduje o stížnostech nejrychleji ze všech soudců Ústavního soudu. Všechny ale doposud odmítl

Prezident Zeman Pavla Šámala ústavním soudcem jmenoval letos 20. února. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Zeman Pavla Šámala ústavním soudcem jmenoval letos 20. února. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA V sobotu uplynulo sto dní od jmenování bývalého předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala ústavním soudcem. Stížnosti vyřizuje rychlostí, kterou na Ústavním soudu nepamatují: rozhoduje o nich zpravidla do měsíce, ale i za dva týdny.

Když Pavel Šámal 20. února nastoupil k Ústavnímu soudu (ÚS), spekulovalo se, nakolik se do jeho rozhodování o ústavních stížnostech promítne „profesní deformace“ trestním právem, jemuž se věnuje celý svůj život. ÚS totiž ročně obdrží přes 4000 stížností napříč všemi právními obory, jež se od sebe výrazně liší základními zásadami, výkladovými principy i aplikovanou judikaturou.

V databázi ÚS bylo k uzávěrce tohoto článku dostupných 49 Šámalem zpravodajovaných rozhodnutí (ÚS je zveřejňuje zpravidla s měsíčním odstupem), což je málo na to zhodnotit, na jaké aspekty Šámal při vyřizování stížností klade důraz, jaká doktrína u něj převažuje a je-li spíše právním pozitivistou, či nikoli.

Jeden závěr lze přesto učinit: je nejrychlejším ústavním soudcem.

Rozhodne nejčastěji za měsíc

K nastudování a vypracování rozhodnutí v restitučním případu Metropolitní kapituly u sv. Víta a Vojenských lesů a statků Šámalovi stačilo necelých šest týdnů. To je na to, jak je restituční problematika složitá a od trestního práva diametrálně odlišná, obdivuhodně rychlé. Podle databáze ÚS stížnost kapituly společně se soudci Fialou a Filipem odmítl čtyřicátý den poté, co přišla na jeho stůl.

Ještě rychleji – už za dva týdny po jejím obdržení – Šámal s kolegy odmítl stížnost otce, který u ÚS hledal zastání ve sporu o výchovu nezletilé dcery. Otec obecným soudům vytýkal, že vyhověly návrhu matky a trvalý pobyt jejich společné dcery přenesly z Česka do Spojených států.

„Obvyklé to možná není, ale je to naprosto žádoucí. Čím dříve se účastníci dozví o odmítnutí stížnosti, tím lépe,“ komentuje rychlost, s níž Šámal o této stížnosti rozhodl, prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová, již LN požádaly o názor.

Stížnosti odmítá. Bez spisů

Šámal dosud odmítl všechny obdržené stížnosti. Koncepty odmítavých usnesení předává do senátu v rekordně krátkém čase. Přes polovinu jeho případů senát rozhodnul v témž měsíci, v němž stížnosti přišly na Šámalův stůl. Ve dvou opatrovnických případech dokonce už dva týdny poté.

V tak krátkém čase si od soudů nemůže stačit vyžádat spisy se všemi protokoly a klíčovými důkazy. „To je ale obvyklý postup, pokud se stížnost odmítá. Zkušenému právníkovi k posouzení ústavnosti stačí rozsudky a stížnost,“ říká na to Kovářová.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!