Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Zemřel muž, který mohl řídit Budvar. Jindrovi bylo 54 let

Tomáš Jindra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Jindra | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Na jaře 2012 se kvůli jeho jménu otřásala vláda. Vlivný advokát Tomáš Jindra dráždil svými kontakty na kontroverzní postavy tuzemského zákulisí natolik, že na jeho stažení z dozorčí rady Budějovického Budvaru tlačil i tehdejší premiér Petr Nečas. Později uvázl v jedné z větví kauzy Nagygate, to nejhorší ale přišlo teprve před nedávnem. Lékaři mu diagnostikovali leukemii, které na konci září podlehl. V závěru října by oslavil pětapadesáté narozeniny.

Lidé, kteří s ním přišli do kontaktu, Jindru popisují jako vášnivého sportovce, zejména fanouška tenisu. Díky tomu se dostal do kontaktu s právnickým okolím exprezidenta Václava Klause, který je rovněž znám zálibou ve zmiňovaném sportu. Část své profesní kariéry spojil s pražským advokátem Janem Součkem, který v minulosti patřil mezi Klausovy právní konzultanty. Byli partnery v advokátní kanceláři Sodomka Souček Jindra Mokrý & partneři.

„Na žádném případu jsme nespolupracovali, byli jsme vždy protistrana, musím ale říct, že se vždy choval velice korektně. Byl to sympaťák, kultivovaný člověk. Pravidelně mi psal po basketbalových zápasech Nymburka nebo reprezentace. Sblížili jsme se hodně přes sport, on měl rád hlavně tenis,“ vzpomíná na Jindru právník Miroslav Jansta, bývalý majitel basketbalového Nymburka.

Boj o pivovar

Klíčové období, které ovlivnilo Jindrovy poslední roky života, nastalo na jaře 2012. Tehdy vypukly otřesy v jihočeské ODS. Její šéf Martin Kuba se vyhoupl do vlády a stal se ministrem průmyslu a obchodu. To však popudilo tehdejšího poslance Michala Doktora, který na protest roztrhal členskou legitimaci občanských demokratů. Doktor zároveň skončil v dozorčí radě Budvaru, na jehož místo se přesunul právě Jindra. Ten nepřicházel politikou nepolíbený, neboť pracoval jako poradce tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla (později radil i ministru Kubovi).

V té době už byl Jindra považovaný za člověka s vazbami na kontroverzní postavy – jihočeského „knížete z Hluboké“ Pavla Dlouhého a zejména na pražského lobbistu Iva Rittiga. Byť to sám v dané době popíral, spekulovalo se, zda se Jindra nestane dokonce šéfem Budvaru.

V březnu 2012 však premiér Nečas ministra zemědělství Petra Bendla přesvědčil, aby Jindru z dozorčí rady Budvaru odvolal. Odchodem se situace kolem Jindry politicky sice uklidnila, neunikl však očím a uším detektivů.

Policisté v domě

Ti již nějakou dobu sledovali činnost Nečasovy současné manželky a jeho tehdejší šéfky kabinetu Jany Nagyové (dnes Nečasové), což v červnu 2013 vyústilo v masivní policejní zásah a následný pád vlády. V policejní síti tehdy uvázl i Jindra, kterému vyšetřovatelé prohledali dům. Policejní manévr s ním zamával.

Žalobci jej obvinili kvůli podezření, že spolu s Rittigem se v roce 2012 dozvěděl od šéfky premiérova kabinetu a od ministra zemědělství informaci, že Nečas obdržel utajený dokument od ředitele civilní rozvědky. Pojali obavu, že v materiálu se o nich píše. Z toho důvodu Rittig podle detektivů poslal svého advokáta Davida Michala na schůzku s Nečasovou, která měla právníkovi obsah zprávy vyzradit.

Všichni obžalovaní od počátku popírali, že by se podíleli na ohrožení utajované informace. V průběhu soudního líčení Jindra uvedl, že o informace se zajímal kvůli svému působení v Budvaru. Chtěl prý vědět, co s jeho pozicí dál bude. O konkrétní utajované zprávě se však podle vlastních slov s nikým nebavil.

„Doktor Jindra byl absolutní profesionál, vždycky přísně loajální ke svým klientům, s britským smyslem pro humor,“ vzpomíná na advokáta zmiňovaný právník Michal, který je v případu dalším spoluobžalovaným.

Začátkem října se měl u soudu Jindra účastnit dalšího stání. Místo soudce však do jeho života zasáhla zákeřná nemoc.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...