Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská třída Na Příkopě postoupila v žebříčku nejdražších ulic

Ekonomika

  11:46
PRAHA - Pražská třída Na Příkopě se na žebříčku nejdražších nákupních ulic světa posunula letos výš o jednu příčku na 26. místo. Nájemné je dlouhodobě stabilní a dosahuje až 2160 eur (cca 59 000 Kč) za metr čtvereční ročně. Nejdražší evropskou nákupní třídou je pařížská Champs Elysées. Vyplývá to ze studie Hlavní nákupní ulice světa poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Ulice Na Příkopě foto: Lidové noviny

Praha je nejdražší destinací ve střední Evropě, a před Budapeští, Varšavou a Bratislavou si udržuje výrazný náskok. "Pražské nákupní třídy Na Příkopě, Václavské náměstí a luxusně orientovaná Pařížská si v rámci střední Evropy drží jednoznačný náskok.

Konkurence mezi značkami udržuje nájemné na těchto adresách na dvoj až trojnásobku oproti dalším středoevropským lokalitám," uvedl vedoucí maloobchodního týmu Cushman & Wakefield pro ČR a SR Jan Kotrbáček.

"Díky saturaci špičkových adres a silnému zájmu o tyto lokality zaznamenáváme, kromě růstu nájemného, také tendenci rozšiřování světových obchodů do sousedních ulic jako Havířská, 28. října a na Národní třídu. Luxusní nákupní destinace Pařížské má patrný směr rozšíření do Široké, Železné a například Dlouhé," upozornil Jan Voslář z C&W.

Rozsvícená Pařížská ulice v centru Prahy

Nájemné na hlavních nákupních ulicích Prahy se podle něj dnes pohybuje okolo dvou tisíc eur (54 700 Kč) za metr čtvereční ročně, je zde také patrný trend, že se tato úroveň bude dále zvyšovat. Hlavním důvodem je turistická atraktivita Prahy, složení značek maloobchodníků na těchto ulicích a s tím související výrazný zájem mateřských společností světových značek o otevření jejich vlajkového obchodu právě v Praze.

Mezi značky, které nedávno otevřely nebo plánují otevření svých reprezentativních obchodů v nejatraktivnějších lokalitách Prahy, patří podle studie například Berschka, Deichmann, Pandora, C&A, Tommy Hilfiger, z luxusních značek pak Jimmy Choo, Karen Milen nebo Tiffany&Co.

Deset nejdražších nákupních ulic světa

 1. Hongkong (Čína), Hongkong - Causeway Bay
 2. USA, New York - Pátá Avenue
 3. Francie, Paříž - Avenue des Champs Elysées
 4. Velká Británie, Londýn - New Bond Street
 5. Japonsko, Tokio - Ginza
 6. Itálie, Milán - Via Montenapoleone
 7. Švýcarsko, Curych - Bahnhofstrasse
 8. Austrálie, Sydney - Pitt Street Mall
 9. Jižní Korea, Soul - Myeongdong
 10.  Rakousko, Vídeň - Kohlmarkt

ZEMĚ STŘEDNÍ EVROPY:

26. ČR, Praha - Na Příkopě/Václavské nám. 

42. Maďarsko, Budapešť - Váci utca

45. Polsko, Varšava - Nowy Swiat

54. Slovensko, Bratislava - Nákupní centrum

Celosvětově nejdražší ulicí je Causeway Bay v Hongkongu s ročním nájmem 24 983 eur (cca 683 000 Kč) za metr čtvereční, druhá je newyorská Pátá Avenue. Nejdražší evropskou a celosvětově třetí nejdražší nákupní ulicí je pařížská Champs Elysées.

Za poslední rok vzrostlo nájemné na této adrese o téměř 40 procent na 13 225 eur (skoro 362 000 Kč) za metr čtvereční ročně. Paříž tak za sebou s výrazným náskokem nechala londýnskou New Bond Street, která je čtvrtou nejdražší destinací světa s nájmem 8 666 eur (cca 237 000 Kč) za metr čtvereční ročně.

Studie Hlavní nákupní ulice světa vyšla poprvé v roce 1988. Tehdy se maloobchodní plochy pronajímaly nejdráž v New Yorku, následovány Mnichovem. Třetí příčka patřila Tokiu, čtvrtá byla Paříž a pátý Londýn. Studie nyní zahrnuje žebříček 334 nejprestižnějších nákupních destinací v 64 zemích světa.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat