Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přeprodávání levných tarifů: operátoři chystají zásah proti šedé zóně

Ekonomika

  13:45
PRAHA - Mobilní operátoři našli společnou řeč s těmi virtuálními a chystají další úder proti společnostem, které konečným zákazníkům přeprodávají nasmlouvané levné firemní tarify.
Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Je tomu zhruba rok, co mobilní operátoři začali ve větší míře zakročovat proti takzvaným šedým operátorům. Společností, které nelegálně přeprodávaly spotřebitelům své nasmlouvané levné firemní tarify, od té doby sice ubylo, přesto není stav takový, jaký by si velká trojka představovala.

Vznikne proto oficiální seznam legálních virtuálů spravovaný Českým telekomunikačním úřadem, a kdo na něm nebude, bude mít problém.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednání, která ke konci roku probíhala na ČTÚ, se účastnili zástupci Asociace provozovatelů mobilních sítí, včetně mobilních operátorů, i přidružení členové asociace, kterými jsou virtuální operátoři Lama mobile a Centropol Telecom.

Síťovým operátorům kvůli neoprávněnému prodeji levných tarifů, které nejsou určeny pro spotřebitele, utíkají nemalé peníze. Pro virtuály jde zase o tvrdou, ale přitom nekalou konkurenci, ke které jsou někdy přes svou nelibost přirovnáváni.

„Nejsou to virtuální operátoři, nezabezpečují přenos čísel, nemají licenci od ČTÚ, což je velmi důležité, a nesplňují ani řadu dalších požadavků,“ vysvětluje šéf Lama mobile Marek Fabian.

Seznam „opravdových“ virtuálů

V boji proti těmto firmám má nově pomoci seznam subjektů, které mají se síťovými operátory velkoobchodní smlouvu. V praxi tak půjde o seznam „opravdových“ virtuálů, který částečně nahradí z tohoto pohledu nefungující seznam podnikatelů v elektronických komunikacích.

Podle zákona je totiž škála těch, kteří mohou v elektronických komunikacích podnikat, dost široká a v současnosti o nich nemá nikdo přehled. V seznamu proto bude i uvedeno, ve které síti virtuál působí a jestli má právo prodávat tarify, předplacené služby nebo obojí.

„Seznam bude veřejně dostupný na stránkách ČTÚ, ten ho bude i doplňovat podle informací od operátorů. Čekáme ještě na podpisy souhlasů některých společností. Virtuálů je totiž hodně, na několika úrovních,“ sdělil LN Fabian s tím, že dokončení celého procesu očekává každým dnem. ČTÚ jeho optimismus mírní a se zveřejněním seznamu počítá zkraje roku 2015.

„Seznam se opírá o zákonnou působnost ČTÚ v oblasti ochrany spotřebitelů. Máme tím v úmyslu zvýšit transparentnost a dostupnost informací zájemcům o služby virtuálních operátorů,“ vysvětluje motivaci regulátora mluvčí úřadu Martin Drtina.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat