Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příchod nejlepšího doutníku všech dob halí kontroverze

Ekonomika

  12:39aktualizováno  16:22
HAVANA/PRAHA - Kuřácký svět čeká výjimečná událost. Společenství tvorů, které sdružuje dýmový mrak nad hlavou a které společnost vytlačuje z veřejných prostor, ozáří klenot - nejlepší doutník světa. Už teď je jasné, že červnovou premiéru ale zahalí řada kontroverzí.

Nová řada doutníků Cohiba jménem Behike. foto: Reprofoto

Legenda, která předchází vypuštění limitované edice kubánských doutníků Cohiba Behike, praví, že svět bude moci ochutnat nejlepší doutník, jaký kdy člověk stvořil.

Jeho chuť má být plnější a sytější, tvar dokonalý. Kuřákův sladký sen se má stát skutečností. To alespoň říká pár vyvolených smrtelníků, kteří už králi mezi doutníky odkrojili špičku.

Proslulá balírna kubánských doutníků Cohiba nedaleko Havany.

Jenže přelomová událost má hned několik černých zubů, které hyzdí úsměv. Předně, z úspěchu proslulé balírny Cohiba nedaleko Havany těží krutý režim bratří Castrů a dolary za každý prodaný doutník totalitu posilují.

Černý trh se těší
Za druhé, Kubánci vydávají jen limitovanou sérii, takže kápové

Cohiba? Značka kvality

Vlajková loď kubánských cigár Cohiba chystá v létě na světový trh uvést edici doutníků Behike. Balí se z horních listů odrůdy tabáku zvané medio tiempo. Ne na každé rostlině ovšem požadované listy vyrostou, což činí novou edici raritní.

Cohiba v roce 1966 původně vznikla jako exkluzivní značka pro Fidela Castra. Až do roku 1982 si mohli její chuť dopřát pouze pohlaváři kubánské komunistické strany a zahraniční diplomaté, než byla značka uvolněna pro světový trh v omezených edicích. Továrna stále zůstává v rukou státu.

černých trhů už teď pomlaskávají blahem. Tenhle hnědý krasavec by jim mohl vynést tučné zisky.

Ve Velké Británii se bude prodávat ve třech variantách v přepočtu po 700, 900 a 1100 korunách za jeden doutník. Kuřáci ve Spojených státech mají ovšem smůlu. Budou odkázáni na zahraniční či černé trhy, protože i na slavné kubánské doutníky platí americké embargo.

Britský dovozce Mitchell Orchant prý má na svém pořadníku tisíc zájemců. "Bude to vynikající cigáro pro sběratele. Už teď vím o lidech, kteří chtějí Behike uložit na deset let," svěřil se CNN. Edice se rychle vyprodá a archivace vyžene ceny doutníků prudce nahoru.

Kuba se snaží vytvořit "nový standard"
Jiný britský dovozce Simon Chase nový doutník v únoru ochutnal. "Měl bohatou a lahodnou chuť. Není jednoduché vyrobit tak charakteristické cigáro, když už je Cohiba tou nejprestižnější značkou na světě," sdělil Chase, který si v minulosti zakouřil i v přítomnosti Fidela Castra. Chase si myslí, že zvláštním Behike dělá raritní listí.

Podle marketingové ředitelky výrobce Havanos SA Any Lopezové zákazníci Behike velice dobře přijmou. "Je to ta nejdražší řada, jakou jsme v Cohiba doposud vyrobili," uvedla. Výrobce si od značky slibuje "vytvořit nový standard mezi světovými kuřáky".

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat