Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Privatizace ČSA: kdo se teď dostane k lizu?

Ekonomika

  9:11
Že si stát rozhodl ponechat České aerolinie ve svém vlastnictví, nepřekvapilo v podstatě nikoho. Za současných podmínek by na privatizaci určitě nevydělal. Otázkou však zůstává, kdo na rozhodnutí ponechat si aerolinky ve svých rukou vydělal, či vydělá.

Spokojenost s odložením privatizace neskrývají zaměstnanci ČSA, zejména pak piloti. Jsou si dobře vědomi, že jejich výhled na platové podmínky je ve státních aerolinkách lepší než pod soukromým vlastníkem.

Z veřejné kasy lze obvykle získat více než ze soukromé kapsy, že? Spokojeni jsou i politici. V Česku nezbývá mnoho privatizovatelných společností – a odsunutí prodeje ČSA jim dává naději, že se k "privatizačnímu lizu" dostanou právě oni. Hrozba tu však je.

Státu zbyl na krku pořádně hladový pes, který přes zimu dále vyhladoví a bude potřebovat nakrmit. Na to, aby krmení nepřišlo od státu, bude dohlížet odmítnutý investor. Jeho dozor bude bedlivý – má totiž státu co vracet.

Vždyť si s ním vládní úředníci tak trochu pohráli. Ministr financí Janota ujišťuje, že ČSA nedostanou ze státní kasy ani korunu. Jenže opoziční lídr Paroubek s klidem hovoří o fúzi aerolinek a letiště, což by arbitráž vyvolalo jistojistě. Rozhodnutí odložit prodej bylo asi správné. Stát bude ale muset pečlivě dávat pozor, aby na něm nakonec neprodělal.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...