Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pronikání 'nechtěných' e-knih do Česka zrychluje

Ekonomika

  7:01
PRAHA - Trend elektronických knih, který ve světě sílí, začíná zvolna prosakovat i na český knižní trh. Zatímco v USA se loni prodalo víc e-knih než knih v pevné vazbě, u nás je zatím možné z internetu stáhnout oficiálně zhruba 700 placených titulů. Většinou jde o české autory. Rozšíření e-knih přitom nakladatelé berou jako nutné zlo.

Podle odborníků právě nastala éra elektronických knih, o které se už nejméně deset let mluví. foto: Shutterstock

Situace se pomalu mění, jak ukázal i letošní ročník veletrhu Svět knihy. "Zatím vydáváme české autory, protože s nimi je jednodušší se domluvit na právech. Pak máme vytipovanou překladovou literaturu, do konce roku chceme vydat tak 150 e-knížek," řekl v rozhovoru pro LN šéf nakladatelství Argo Milan Gelnar.

E-kniha – elektronická verze knihy

První e-kniha vznikla v roce 1971 boom zažívají e-knihy až v roce 2010 v Česku je oficiálně k dispozici 700 placených knih 95 % knih jsou nelegální kopie.

Čtečka e-knih
Na jednu čtečku se vejdou tisíce knih bez dobíjení je možné přečíst až 15 000 stran.

Průlom v prodeji e-knih podle něho bude v září, kdy chystá knihkupectví Kosmas "ostrý" start prodeje elektronických titulů. Ucelenou platformu prodeje e-knih nabízí také Euromedia Group, která hodlá do konce roku převést do elektronické podoby všechny své tituly.

Přitom od 1. dubna prodala Euromedia zhruba tisíc e-knih, které jsou určeny všem dostupným čtečkám a které čtenář může číst pomocí různých zařízení, na kterých si knihu zaregistruje, od počítače přes notebook, tablet až po čtečku.

Největším konkurentem nakladatelů jsou však pořád internetoví piráti. "Nejatraktivnější tituly všech nakladatelů jsou již dávno v útrobách internetu, a kdo chce, tak se k nim dostane, aniž by musel cokoli zaplatit," dodává Milan Gelnar.

Nutné zlo a strach z pirátství
I když mají e-knihy v Česku zatím pomalý rozjezd, stále víc nakladatelů si začíná uvědomovat, že e-knihy budou stále žádanější. Mnohá nakladatelství zatím vyčkávají, která z platforem, které v Česku nabízí mnoho firem, se ujme.

"Za posledního půl roku jsem dostal asi pět nabídek od různých firem s různými systémy řešení, ale zatím mi žádný nepřišel dobrý, takže vyčkávám," říká majitel nakladatelství Labyrint Joachim Dvořák, podle něhož souvisí rozjezd obchodu s e-knihami s cenou čteček. "Jakmile bude stát čtečka minimum, tak si ji koupí obrovské množství lidí a potom se rozjede i český obchod s e-knihami," dodává šéf Labyrintu.

Rozšíření e-knih nakladatelé berou jako nutné zlo. Chtějí trend zachytit, ale také se ho bojí. Jakmile totiž klesne prodej papírových knih, zasáhne to i nakladatele. Druhou potíží je pirátství. U některých e-knih budou proto nakladatelé vyžadovat zabezpečení souboru jakousi těžko prolomitelnou pečetí. Jiné e-knihy budou vybaveny skrytým vodotiskem se jménem zákazníka, které má zabránit krádežím.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat