Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Traktory obsadily Atomium. V Bruselu protestují farmáři z Belgie a Nizozemska

„Bez farmářů není jídlo“ hlásá jeden z transparentů na traktoru, který se účastní demonstrace farmářů v Bruselu (4. června 2024) foto: ČTK

Do blízkosti známého Atomia v Bruselu dorazilo v úterý dopoledne asi pět stovek traktorů. Protestů zemědělců, které oficiálně začínají v poledne, se účastní zejména farmáři z Nizozemska a Belgie, dorazit ale mají i protestující z Polska či Itálie. Informoval o tom belgický deník Le Soir s odvoláním na místní policii.
  13:19

Protestující farmáři se s traktory usídlili přímo na planině u známé památky v belgické metropoli. Na traktorech měli umístěné transparenty jako „V této zemi už nejsme vítáni“ či „Brusel krade farmářům půdu.“

Protest pořádá nizozemská aktivistická skupina Farmers Defence Force (FDF). Tu založil v průběhu roku 2019 v Nizozemsku farmář Mark van den Oever, aby bojoval proti obsazení své prasečí farmy ochránci zvířat.

Atomium

je stavba, kterou navrhl inženýr André Waterkeyn při příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58.

Znázorňuje model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165miliardkrát.

Tato ocelová stavba dosahující výšky 102 metrů je dominantou plošiny Heysel a leží v bruselské městské části Laken.

Skupina se proslavila jako jedna ze dvou organizací, které masové protesty proti vládní politice omezování znečištění z intenzivního chovu hospodářských zvířat zahájily. Nizozemské orgány ji poté v roce 2020 označily za aktivistickou skupinu, jejímž cílem je podněcovat polarizaci společnosti.

Na místě mají podle stránek FDF bohatý program od proslovů až po hudební vystoupení. Později by se traktory měly přesunout i do evropské čtvrti Bruselu, kde sídlí unijní instituce. Policie už varovala obyvatele před dopravními problémy.

Úterní bruselský protest je zatím posledním z dlouhé série demonstrací zemědělců po celé Evropě. Farmáři si stěžují zejména na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i podmínky při hospodaření na půdě.

Evropská komise již na jejich kritiku reagovala a zrušila například některé ekologické požadavky, které na ně dosud měla v rámci společné zemědělské politiky.

Hledáte práci v zemědělství? Vyberte si z aktuální nabídky pracovních pozic na portálu jobDNES.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!