Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Průměrná cena ojetin v květnu meziročně stoupla o 14 procent, zájem stoupl o větší a novější vozy

PRAHA - Průměrná cena prodaného ojetého auta se v květnu meziročně zvýšila o 31 tisíc na 259 000 korun, tedy téměř o 14 procent. Lidé nakupují mladší a lépe vybavená auta a také větší rodinné vozy na dovolenou. Zájem o kombi, MPV a SUV stoupl o 46 procent. Vyplývá to z údajů největší tuzemské sítě autobazarů AAA Auto.
  7:34

Prostorné rodinné vozy v současnosti tvoří 60 procent poptávky, a to převážně kvůli blížícím se letním dovoleným. „Květen patří již tradičně mezi nejsilnější měsíce, co se prodeje automobilů týče. Letos v květnu jsme v porovnání s loňskem zaznamenali téměř o polovinu vyšší zájem o větší rodinné vozy. Letošní prázdniny budou stále ještě ovlivněny stávající pandemickou situací, proto Češi preferují dovolenou ve vlastním voze, kde jim nehrozí virové onemocnění jako v případě cest vlakem, autobusem nebo letadlem,“ uvedla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

Škodě se povedl malý technický zázrak. Nová Fabia je daleko větší a dospělejší auto než její předchůdkyně

Zatímco poptávka po rodinných vozech roste, péči o automobily lidé podle Topolové často podceňují, a to ještě více než v předešlých letech. Servis vozu po zimní sezóně je jednou z nejvíce podceňovaných aktivit. Lidé opomíjejí například kontrolu tlumičů, elektroinstalace nebo klimatizace.

Autobazar AAA Auto.
Autobazar

AAA Auto provozuje síť více než čtyř desítek poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Za dobu své existence obsloužila přes 2,5 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně průměrně 80 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě.

V loňském roce se obrat českého trhu s ojetými vozy propadl o 46 procent na 61,4 miliardy korun. Celkově prodaly autobazary, dealerství jednotlivých značek či soukromé osoby 255 000 aut, tedy o 47 procent meziročně méně, uvedl již dříve on-line prodejce vozidel Carvago, spadající do skupiny European Automotive Group. Důvodem poklesu byla především pandemie koronaviru. Průměrná ceny ojetin se zvýšila o tři procenta na 264 251 korun.

Autor:
Témata: Auto

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...