Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Průměrná cena ojetin v květnu meziročně stoupla o 14 procent, zájem stoupl o větší a novější vozy

PRAHA - Průměrná cena prodaného ojetého auta se v květnu meziročně zvýšila o 31 tisíc na 259 000 korun, tedy téměř o 14 procent. Lidé nakupují mladší a lépe vybavená auta a také větší rodinné vozy na dovolenou. Zájem o kombi, MPV a SUV stoupl o 46 procent. Vyplývá to z údajů největší tuzemské sítě autobazarů AAA Auto.
  7:34

Prostorné rodinné vozy v současnosti tvoří 60 procent poptávky, a to převážně kvůli blížícím se letním dovoleným. „Květen patří již tradičně mezi nejsilnější měsíce, co se prodeje automobilů týče. Letos v květnu jsme v porovnání s loňskem zaznamenali téměř o polovinu vyšší zájem o větší rodinné vozy. Letošní prázdniny budou stále ještě ovlivněny stávající pandemickou situací, proto Češi preferují dovolenou ve vlastním voze, kde jim nehrozí virové onemocnění jako v případě cest vlakem, autobusem nebo letadlem,“ uvedla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

Zatímco poptávka po rodinných vozech roste, péči o automobily lidé podle Topolové často podceňují, a to ještě více než v předešlých letech. Servis vozu po zimní sezóně je jednou z nejvíce podceňovaných aktivit. Lidé opomíjejí například kontrolu tlumičů, elektroinstalace nebo klimatizace.

Autobazar AAA Auto.
Autobazar

AAA Auto provozuje síť více než čtyř desítek poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Za dobu své existence obsloužila přes 2,5 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně průměrně 80 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě.

V loňském roce se obrat českého trhu s ojetými vozy propadl o 46 procent na 61,4 miliardy korun. Celkově prodaly autobazary, dealerství jednotlivých značek či soukromé osoby 255 000 aut, tedy o 47 procent meziročně méně, uvedl již dříve on-line prodejce vozidel Carvago, spadající do skupiny European Automotive Group. Důvodem poklesu byla především pandemie koronaviru. Průměrná ceny ojetin se zvýšila o tři procenta na 264 251 korun.

Autor:
Témata: Auto

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat