Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Putin: Za nedostatkem benzínu je spiknutí

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA Ruský premiér Vladimir Putin obvinil tamní ropné společnosti z konspirace. Jejich vinou prý v Rusku zdražuje benzin, země jinak jeho nedostatkem netrpí.

Putin se přitom postavil proti svému poradci pro energetické záležitosti, vicepremiérovi Igoru Sečinovi. Podle něj ceny benzinu rostou proto, že na komoditních burzách není dostatečná nabídka ropných produktů.

"Nedostatek zde není. To není o nedostatku. Toto je konspirace. Oni jsou předem domluveni," řekl Putin Sečinovi, který je zástupcem vlády ve státní energetické společnosti Rosněfť a je považován za hlavního mluvčího tohoto odvětví.

Čtěte také:

Ruská vláda minulý týden zvýšila clo na vývoz benzinu o 44 procent, aby udržela benzin na domácím trhu. Čerpací stanice v některých regionech totiž benzin nemají a nedostatek pociťuje dokonce i Moskva či Petrohrad.

V současné době se v Rusku uvažuje o nových daňových změnách, které by vývoz benzinu omezily ještě víc. Právě Sečin vedl rozhovory o návrhu doplňků k reformě daní z ropy. Počítá se v nich především s výrazným zvýšením exportních cel u vybraných rafinerských produktů, a to až na represivní úroveň, pokud by ceny ropy na světových trzích zůstaly vysoko.

Zastaralé rafinerie
Analytici jsou přesvědčeni, že za nedostatkem benzinu u čerpacích stanic je snaha omezovat růst cen, což od šéfů ropných společností začal v únoru žádat právě Putin. Druhým důvodem jsou příliš nízké investice do zvýšení kapacit rafinerií, které jsou nutné k tomu, aby Rusko mohlo vyrábět vysoce kvalitní pohonné hmoty. V Rusku totiž přibývá moderních automobilů, které žádají lepší palivo.

Ceny pohonných hmot jsou jedním z hlavních důvodů, které stojí za růstem inflace. Ta se v Rusku blíží deseti procentům. Benzin jen za minulý týden zdražil asi o 2,8 procenta, což byl nejvýraznější nárůst za posledních 14 týdnů. Centrální banka minulý pátek ve snaze bojovat proti inflaci zvýšila základní úrok.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...