Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Původ masa povinně na etiketě? Česko se toho spíš obává

Evropa

  6:00
BRUSEL - Měli by mít čeští zákazníci právo na první pohled vidět na etiketě, odkud pochází maso, které si kupují v obchodech? K připravovanému nařízení Evropské komise se zatím česká strana staví rezervovaně. Globalizovaná výroba masných produktů totiž podle ministerstva zemědělství jednoznačné označení původu komplikuje.
Kuřecí řízky - ilustrační foto.

Kuřecí řízky - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Pro spotřebitele je to důležitá věc, aby měli na obalu označeno místo narození či původu zvířete. Ale přepravou po EU se to komplikuje a mohlo by se zdát, že na etiketě nakonec bude nepřehledná změť údajů," míní náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš-Špalková po jednání ministrů členských zemí osmadvacítky v Bruselu.

Podle Prahy není úplně známo, jaký by podobné opatření mělo dopad na české producenty. Také ostatní země unie se podle Špalkové shodují spíše na posilování kontrol než na zavádění dalších byrokratických opatření. Česká republika by proto preferovala povinný údaj o adrese posledního zpracovatele či výrobce masného výrobku.

ČTĚTE TAKÉ:

Zprávu o možnosti povinně označovat původ masa a výrobků z něj předložila v pondělí členským zemím Evropská komise. Evropský parlament komisi v lednu požádal, aby takové zveřejňování bylo povinné. Europoslanci tak reagovali na loňský celoevropský skandál s nepřiznaným koňským masem v pokrmech, které jejich výrobci vydávali za hovězí.

Maso ze země EU

Podle komise jsou v zásadě možné tři varianty, jak s věcí naložit. Kromě zachování stávajícího dobrovolného označování nabídla možnost povinně dávat najevo, že je výrobek "původem z EU" nebo v nejpřísnější variantě povinné zveřejňování konkrétní členské země.

Průzkum komise ukazuje, že pro asi 90 procent zákazníků je původ masa při rozhodování o nákupu důležitý, po ceně a kvalitě. Mezi lidmi z různých zemí EU jsou však rozdíly v chápání významu takové informace i v důvodech, proč je pro ně důležitá.

Diskuse o problematice se podle všeho protáhnou. Náměstkyně Beneš-Špalková připomněla květnové volby do Evropského parlamentu i následné sestavování nové Evropské komise.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat