Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rada ČTK odvolala nového ředitele Hrehu, který ani nestihl nastoupit

Média

  14:00aktualizováno  16:13
PRAHA - Generálním ředitelem České tiskové kanceláře nadále zůstává Milan Stibral. Rada ČTK totiž dnes dopoledne v tajném hlasování odvolala z funkce Radima Hrehu a zvolila právě Stibrala. LN to řekla předsedkyně rady Pavla Valčáková.

Radim Hreha foto: ČTK

Oba úkony byly v podstatě formální. Rada sice poté, co Stibral v létě ohlásil rezignaci, zvolila 20. srpna ředitelem Hrehu, po protestech odborářů veřejnoprávních médií i zaměstnanců ČTK si ale Stibral rozmyslel odchod do důchodu a v září oznámil, že chce zůstat.

Rada poté argumentovala, že jeho výpověď je neplatná kvůli nedodržení formalit, a proto je neplatné i Hrehovo zvolení.

Dnes se rada rozhodla spor, kdo má podnik vést, vyjasnit. "Rada  ČTK odvolává v tajném hlasování Radima Hrehu z funkce ředitele ČTK, pro odvolání hlasovalo šest, jeden proti, a jmenuje do funkce generálního ředitele Milana Stibrala, šest pro a jeden se zdržel," tlumočila LN rozhodnutí rady její předsedkyně Pavla Valčáková.

Jmenování i odvolání je podle ní platné k dnešnímu datu. "Důvodem je to, aby nebyla situace nejasná, aby nedošlo k tomu, že by byli vlastně ředitelé dva nakonec," doplnila.

Hreha dnes LN sdělil, že se stále považuje za ředitele veřejnoprávní agentury. "Samozřejmě, protože jednání Rady ČTK po řádné volbě generálního ředitele je v právním státě bezprecedentní," uvedl. Na dotaz, zda se bude soudit, odpověděl: "Určitě."

Situací v ČTK se dnes odpoledne zabývala poslanecká mediální komise. Její členy konání rady znepokojilo, hodnotili její kroky jako "absurdní", "velký zmatek" a jeden z poslanců dokonce nazval radní "komiky".

V diskusi vystoupil radní Jan Bohdal a řekl, že v tajných hlasováních jako jediný nepodpořil kroky vedoucí ke zpětné instalaci Milana Stibrala na vedoucí místo.

Oficiálně se poslanci usnesli, že Rada ČTK musí dát veškeré své dosavadní kroky týkající se výměny vedení "do souladu s právními předpisy ČR", a to nejpozději do 15. října.

Autor: