Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Rafinérie tlačí na stát kvůli ceně přepravy ropy, vypověděly mu smlouvu

Ekonomika

  9:59aktualizováno  17:07
LITVÍNOV - Provozovatel největších českých rafinérií, společnost Česká rafinérská, vypoví smlouvu o přepravě a skladování ropy se státní společností MERO ČR a zahájí jednání o nové smlouvě. Důvodem je výše poplatků, kterou si MERO za transport ropy účtuje. MERO ČR za nátlakovou akci při jednáních o platbách za transport ropovody Družba a IKL.

Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi foto: MERO

Na úterní valné hromadě společnosti o tom rozhodli akcionáři společnosti, informoval dnes mluvčí ČRa Aleš Soukup.Stávající smlouva bude platit až do konce roku 2012.

Vypovězení smlouvy, považuje firma MERO ČR za nátlakovou
akci při jednáních o platbách za transport ropovody Družba a IKL, které státní podnik MERO v Česku vlastní. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí MERO Jana Šmejcká.

Výpovědní doba smlouvy uzavřené v roce 1996 je tříletá. Toto podle Šmejcké dává oběma stranám dostatek prostoru k předložení analýz a k dalším jednáním o cenách. Po celou dobu trvání výpovědní lhůty bude nadále pokračovat přeprava ropy ropovody Družba a IKL do rafinérií.

"Česká rafinérská bude nadále jednat tak, aby nový tarif MERO ČR byl srovnatelný s podobnými společnostmi provozujícími ropovody v Evropě," uvedl mluvčí České rafinérské Aleš Soukup.

MERO chce podle mluvčí nastaveným tarifem pokrýt "oprávněné náklady na přepravu ropy včetně odpisů, které českému státu reprezentovanému společností MERO ČR pomohou vrátit dříve investované prostředky do ropovodu IKL".

Smlouva o přepravě ropy mezi Českou rafinérskou a MERO byla podle Soukupa uzavřena v roce 1996 s tříletou výpovědní lhůtou aplikovatelnou nejdříve v roce 2008, fakticky tedy nejméně na 15 let.

Česká rafinérská tehdy nové společnosti MERO garantovala příjem ke splacení investice do výstavby ropovodu IKL, což bylo strategické rozhodnutí státu podpořené všemi akcionáři České rafinérské a byla tomu přizpůsobena i výše tarifu.

Česká rafinérská

Česká rafinérská je předním zpracovatelem ropy v České republice s roční kapacitou asi 8,7 milionu tun suroviny. Firma provozuje klíčové rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Loni jí klesl čistý zisk o pětinu na 308 milionů korun. Tržby vzrostly o 11 procent na 10,4 miliardy korun.

Většinovým vlastníkem firmy je s více než 51 procentním podílem petrochemická skupina Unipetrol. Italská skupina Eni drží 32,4 procenta akcií, zbývajících 16,3 procenta má britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell.

"Česká rafinérská bude nadále jednat tak, aby nový tarif MERO ČR byl srovnatelný s podobnými společnostmi provozujícími ropovody v Evropě," uvedl Soukup.

Valná hromada podle něj odložila projednání smlouvy na dodávky elektrické energie společností Synthos Kralupy na rok 2010, smlouvy na dodávky některých služeb od společnosti Unipetrol RPA a návrh na trvalé zastavení komplexu RAFEX v rafinérii Litvínov.

Investice do stavby ropovodu IKL byla podle Šmejcké zatím splacena jen z menší části. "Hlavním důvodem jsou nižší požadavky na množství přepravené ropy než rafinerie v 90. letech samy plánovaly.

Ropovod IKL byl využíván v letech 1996 až 2008 pouze na jednu pětinu své kapacity. Cena na jednotku přepravené ropy tak musí být logicky vyšší než u ropovodů vytížených na 80 až 90 procent své přepravní kapacity," uvedla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!