Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gigant Shell opouští české rafinerie, zájem mají Poláci i Rusové

Ekonomika

  9:25
Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell chce prodat svých 16,3 procenta akcií v České rafinérské. Zájem by mohl mít Unipetrol, který už má v České rafinérské majoritu. Šéf polské skupiny PKN Orlen, jíž je Unipetrol součástí, ale řekl, že bude záležet na ceně prodávaného podílu.

Ropa. foto: SERGEI GRITS ČTK

Zástupci Shellu v Praze ani v Haagu nechtěli zprávu komentovat.

"Pokud vím, tak Shell svůj podíl prodává. Pokud to bude za atraktivní cenu, tak my bychom svůj podíl mohli zvýšit," řekl šéf PKN Orlen Jacek Krawiec, jehož citovala agentura IS Business Wire. PKN má v Unipetrolu 63procentní podíl, zatímco Unipetrol v České rafinérské drží 51,2 procenta akcií.

Informovaný zdroj řekl agentuře Reuters, že se Shell svého podílu v České rafinérské zbavuje už asi rok. Unipetrol už několikrát uvedl, že by měl o podíl Shellu zájem, vůbec poprvé ale někdo ze zainteresovaných stran řekl, že podíl Shellu je na prodej.

Shell v České republice provozuje i síť čerpacích stanic Česká rafinérská je předním zpracovatelem ropy v České republice s roční kapacitou asi 8,7 milionu tun suroviny. Firma provozuje klíčové rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Zbylých 32,4 procenta akcií podniku drží italská energetická společnost Eni.

Zájem o rafinační kapacity v České republice už projevil i ruský Lukoil, jeho snaha ale vzbudila rozruch v českých politických kruzích.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA VÝROBNÍCH PROCESŮ (40-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Mohlo by vás zajímat