Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věřitelé Řecka přijdou o 107 miliard eur

Ekonomika

  18:55aktualizováno  20:01
ATÉNY - Řecká vláda v podvečer oficiálně předložila soukromým věřitelům nabídku na dosud největší oddlužení v historii formou výměny státních dluhopisů za nové o nižší hodnotě. Banky a další soukromí věřitelé v rámci transakce přijdou zhruba o 107 miliard eur (2,7 bilionu Kč), o něž se sníží neudržitelně vysoký řecký dluh.

Dluhová krize v Řecku foto: Shutterstock

Ministerstvo financí po zasedání vlády sdělilo, že poslalo věřitelským bankám a investičním fondům nabídku, v níž je vyzvalo přijmout na nominální hodnotě jejich dosavadních dluhopisů ztrátu 53,5 procenta, delší lhůty splatnosti a nižší úroky. Investoři budou mít na odpověď deset dní.

Seškrtání řeckých dluhů je klíčovou podmínkou toho, aby se do roku 2020 snížilo zadlužení země z nynějších více než 160 procent až na 120,5 procenta hrubého domácího produktu. Plán výměny dosavadních státních dluhopisů je součástí druhého záchranného programu pro Řecko v hodnotě 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč), jehož podmínky schválili ministři financí eurozóny v úterý. Díky němu by se Řecko mělo vyhnout neřízenému bankrotu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vyvinuli jsme titánské úsilí - a titánské považuji za výstižné slovo - abychom završili kroky potřebné ke schválení finanční podpory pro tuto zemi," řekl ministrům na zasedání kabinetu premiér Lukas Papadimos.

Charles Dallara, který za věřitele vedl dlouhá a vyčerpávající vyjednávání s Aténami, uvedl, že dohoda poskytne Řecku čas k zavedení dlouhodobých reforem potřebných ke stabilizaci jeho ekonomiky. "Jde o nevídané oddlužení a výměnu dluhopisů," sdělil Dallara v prohlášení pro ministry financí a šéfy centrálních bank skupiny G20 na jejich zasedání v Mexiku.

Řecko by podle vlády mělo dokončit výměnu dluhopisů do 12. března. Nové peníze od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF) Řecko potřebuje nejpozději do 20. března, kdy má splatit dluhopisy v hodnotě asi 14,5 miliardy eur.

Výměna dluhopisů

Celková ztráta investorů se započítáním pozdější splatnosti a nižších úroků má činit až 74 procent. Úroky z nových dluhopisů mají do roku 2015 činit dvě procenta, do roku 2021 to budou tři procenta a poté 4,3 procenta.

Zadlužení Řecka by se mělo po výměně snížit na přibližně 250 miliard eur. Ve čtvrtek zákon o výměně dluhopisů schválil řecký parlament. Jeho součástí je doložka o společném postupu (CAC), která stanoví, že pokud se k výměně přihlásí dvě třetiny držitelů dluhopisů, budou ji muset přijmout i ostatní investoři. Atény doufají, že k výměně dobrovolně přistoupí 85 až 90 procent věřitelů. Dallara však dnes varoval před aktivací CAC, protože by to mohlo u investorů poškodit jiné země ohrožované dluhovou krizí eurozóny.

Řecko dostalo první záchranný úvěr od MMF a EU v květnu 2010, protože nebylo schopné splácet své dluhy. Více než dva roky úsporných opatřeních zavedených kvůli finanční pomoci však měly těžký dopad na ekonomiku, která letos utrpí pokles již pátý rok za sebou.

Autoři: ,