Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rektor ČVUT chce po Jančurovi omluvu za výrok o 'zločinném spiknutí'

Ekonomika

  17:49aktualizováno  17:58
PRAHA - Rektor ČVUT v Praze Petr Konvalinka se ohradil proti výrokům Radima Jančury v nedělním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Majitel společnosti Student Agency v diskusi o opravě dálnic obvinil ČVUT z účasti na "zločinném spiknutí". Konvalinka proto žádá Jančuru, aby se vhodnou formou veřejně omluvil, nebo předložil důkazy. ČVUT o tom informovalo v tiskové zprávě. Jančura si za svými slovy stojí a je připraven se s Konvalinkou setkat a tvrzení doložit.

Radim Jančura. foto: Lidové noviny

Jančura v ČT řekl, že pokud některé projekční firmy potřebovaly na určité projekty "kulaté razítko", mohly se obrátit právě na pražské ČVUT. Za "zločince na akademické půdě" označil například dopravního experta z ČVUT Františka Lehovce, který podle Jančury posvětí cokoliv. "Ono je potřeba to nazvat jako zločinné spiknutí, protože největší problém je v těch projekčních firmách, Pragoprojekt nebo Sudop, které spolupracují s akademickou půdou, která to posvěcuje," uvedl Jančura. Ve čtvrtek dodal, že jde téměř výhradně právě o Lehovce.

"V době temna na ministerstvu dopravy za ministra Aleše Řebíčka (ODS) dával kulatá razítka na předražené projekty. Dělal pro něj studii, která měla dokázat, že jsou české dálnice levné. Přitom se prokazuje, že je to opačně. Vysoutěžené ceny jsou i o 40 procent nižší, než které vypisuje ministerstvo dopravy. Rozhodně to není hladovostí firem po zakázkách, jak někteří tvrdí," řekl Jančura. Podle něj je chyba, že si ČVUT nechá 'špinit' akademickou půdu takovými lidmi. "Rád bych to rektorovi při osobní setkání řekl a ukázal na konkrétní příklady. Díky razítkům pana Lehovce pak scestný názor politika, který prosazuje nějakou zakázku, vypadá jako správný a opodstatněný," doplnil Jančura.

"Vyjádření pana Jančury směrem k ČVUT a jeho akademickým pracovníkům mě velmi překvapilo a považuji jej za nepravdivé. Dosud jsem se s takovým postojem nesetkal a rozhodně takové hrubé vyjádření o zločinném spiknutí odmítám," uvedl rektor. Pokud se Jančura neomluví, nebo nepředloží důkazy, podnikne Konvalinka právní kroky k "ochraně dobrého jména ČVUT v Praze".

Autoři: ,

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat