Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Řetězce dokončují přípravy k restrikcím, od středy musí mít pro sebe každý zákazník 15 metrů čtverečních

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Potravinářské řetězce dokončují přípravy k omezení počtu zákazníků na metry čtvereční, které začne platit ve středu. Vláda o tom rozhodla v pondělí odpoledne. Vzhledem k omezenému času na přípravu někteří prodejci ve středu zavedou dočasná řešení, dlouhodobá budou následovat v dalších dnech. Návštěvnost obchodních sítí byla v úterý srovnatelná s jinými svátky či víkendovými dny.
  19:44

V obchodech a nákupních centrech bude muset mít od středy každý zákazník pro sebe prostor 15 metrů čtverečních. Prodejci budou povinni řídit fronty uvnitř i před obchody a hlídat dodržování dvoumetrových odstupů mezi lidmi. Prodejny budou smět prodloužit otevírací dobu z 20:00 na 21:00.

Omezení počtu lidí v obchodech, člověk musí mít pro sebe 15 metrů čtverečních. Nedělní zákaz prodeje nezrušen

S novou restrikcí se většina řetězců hodlá vypořádat omezením počtu nákupních košíků a vozíků podle výměry obchodů. Toto řešení zvolil i Globus, od čtvrtka však podle své mluvčí Lutfii Volfové plánuje zavést jiný, dlouhodobý systém. Pracovníci ostrahy budou vybaveni počítadly v mobilních zařízeních. V hypermarketech budou také instalovány obrazovky, které budou zobrazovat aktuální počet zákazníků. 

„Vyvíjíme i technologické řešení, díky kterému si zákazníci budou moci snadno ověřit aktuální vytíženost v hypermarketech,“ dodala Volfová.

Počet nákupních vozíků omezí ve středu také Penny Market. Zákazníci budou moci vstupovat do obchodů jen s vozíky, aby mohla ostraha lépe kontrolovat dodržování opatření. 

„Očekáváme, že před některými zvláště frekventovanými prodejnami mohou vzniknout fronty. Připravujeme proto posílení provozu na pokladnách tak, abychom byli schopni odbavit zákazníky co nejrychleji a snížili jsme riziko vzniku čekajících. Během prvních dnů budeme situaci monitorovat, a případně přijmeme další opatření,“ uvedl mluvčí Penny Tomáš Kubík.

Model uvolňování zvýší riziko nákazy, lidé budou čekat hodinu ve frontě před obchody, říkají prodejci

Obchody musejí od začátku listopadu zůstávat v neděli zavřené. Více lidí proto chodí nakupovat v sobotu a pondělí. Vyšší návštěvnost většina řetězců zaznamenala i toto pondělí. Úterý nepřinesl výkyvy z obvyklého množství zákazníků. V Globusu byla návštěvnost podle Volfové srovnatelná s jinými svátky. V prodejnách Tesco se úterní svátek podobal poklidné sobotě. 

„Je zřejmé, že zákazníci se asi stále neorientují v tom, na který svátek jsou obchody otevřené. Včera (v pondělí) byla ale návštěvnost opět velmi vysoká a srovnatelná s vánočními prodeji,“ řekl mluvčí společnosti Václav Koukolíček.

V obchodech Penny byla v úterý podle Kubíka návštěvnost dokonce meziročně nižší. Projevil se podle něj pravděpodobně efekt zákazu nedělního prodeje, kdy si lidé nebyli jistí, zda budou ve svátek obchody fungovat, nebo zůstanou zavřené stejně jako o nedělích.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!