Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řidiči už v zahraničí neujdou pokutě

Ekonomika

  7:11aktualizováno  13:54
BRUSEL - Řidiči, kteří spáchají přestupek v zahraničí, již neuniknou tak snadno jako dosud. Evropský parlament totiž schválil přelomový zákon, který zajišťuje přeshraniční vymáhání pokut v celé Evropské unii.

Agresivní řidič - pirát silnic foto: Shutterstock

Evropský parlament schválil směrnici, která umožňuje přeshraniční vymáhání pokut u nejzávažnějších přestupků. Národní vlády budou mít dva roky na převedení pravidel do národní legislativy, chybí již jen formální souhlas členských států EU.

Pro policisty je v současnosti velmi složité a nákladné zjišťovat jméno majitele vozidla a řidiče, který spáchal dopravní přestupek,

Přestupky, za něž bude policie vymáhat pokutu i "přes hranice"

- nedovolená rychlost
- jízda na červenou
- jízda bez bezpečnostního pásu
- jízda pod vlivem alkoholu
- jízda pod vlivem drog
- jízda na motocyklu bez ochranné   helmy
- neoprávněné využití odstavného   pruhu
- telefonování za jízdy

pokud je vůz registrován v zahraničí. Jednotlivé databáze členských států totiž nejsou vzájemně propojené. To by se nyní mělo změnit a databáze čeká propojení.

Oznámení v češtině
Pokud tak řidič spáchá v zahraničí přestupek a tamní policie jej identifikuje, domů mu zašle výzvu k uhrazení pokuty, jejíž výše se odvíjí od zákonů země, kde byl přestupek spáchán. Jedinou komplikací v tomto případě může být, že policisté musí výzvu k uhrazení pokuty poslat v jazyce, v němž jsou vystaveny doklady k vozu. To by v případě například češtiny mohlo být pro policejní úřady velmi náročné a poměrně drahé.

Pokud ovšem řidiči spoléhají na to, že se budou vymlouvat podobně jako v Česku, že auto neřídili, mají v tomto případě jen velmi malou šanci na úspěch. Výzvu k uhrazení pokuty automaticky dostává majitel vozu a pokud auto neřídil, musí policejním úřadům poskytnout přesnou totožnost řidiče, který měl spáchat přestupek.

V zahraničí bez pravidel
Řidiči se ale nemusí obávat toho, že by policisté po nich mohli vymáhat například pokuty za menší přestupky, za nějž je možné považovat například špatné parkování. Unijní směrnice jmenuje celkem osm přestupků, jichž se bude nová praxe týkat. Jsou jimi nedovolená rychlost, jízda na červenou, jízda bez bezpečnostního pásu, jízda pod vlivem alkoholu, jízda pod vlivem drog, jízda na motocyklu bez ochranné helmy, neoprávněné využití odstavného pruhu a telefonování za jízdy.

"Pravděpodobnost, že zahraniční řidič spáchá přestupek, je zhruba třikrát vyšší než u domácího řidiče. Hodně lidí si myslí, že když vyjedou za hranice, tak se jich tamní pravidla netýkají. Chtěl bych jim vzkázat, že se jich týkají a také jim to teď dokážeme," řekl novinářům eurokomisař pro dopravu Siim Kallas.

Autoři: ,