Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

,Robin Hood’ po italsku. Bankéř bral z účtu peníze bohatým a dával je chudým

Ekonomika

  13:46
UDINE - Na novodobého Robina Hooda překřtila italská média ředitele bankovní pobočky na severu země, který převáděl peníze z kont bohatých klientů chudým, aby dosáhli na úvěr. Od roku 2009 takto za sedm let převedl úhrnem zhruba milion eur (25,8 milionu korun).
Bankéř - ilustrační foto.

Bankéř - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Gilberto Baschiera měl za to, že banka má nejen skýtat ochranu spořitelům, ale také pomáhat klientům v nouzi. Za podvod a zpronevěru byl podmínečně odsouzen na dva roky. K tomu, že dostal pouze podmínečný trest, přispěla skutečnost, že sám z těchto převodů nijak netěžil, napsala BBC.

Padesátník, který řídil pobočku banky v městečku Forni di Sopra ve Friulských Dolomitech, byl po zjištění, že na kontech chybí téměř milion eur, propuštěn a vedle podmínečného trestu mu soud obstavil dům. „Ředitel místní banky v městečku není jako ostatní obyvatelé. Je to bůh, který slovy „ano“ a „ne“ může změnit život člověka navždy,“ popsal jeho postavení list La Stampa.

„Ty peníze bych jim vrátil,“ tvrdí Baschiera, který svého činu nelituje. Považuje ho za vzpouru proti „systému, který penzistům dává jen nezbytné minimum a mladým zhola nic“. Z toho důvodu se rozhodl nastolit „spravedlnost“ podle svého.

„Když to prasklo, zatelefonoval jsem všem, které jsem obral, a vysvětlil jim, proč jsem to udělal,“ vzpomíná podle italských médií svérázný bankéř. „Chtěl tak pomoci těm majitelům účtu, kteří nesplňovali podmínky na úvěr,“ vysvětluje jeho právní zástupce Roberto Mete.

Když si někdo z města chtěl vzít úvěr a nesplňoval podmínky, Baschiera mu na účet „přidal“ peníze, aby si dotyčný půjčku vzít mohl. Vděční klienti se mu pokaždé zavázali, že peníze vrátí, jakmile to půjde. Někteří ale svůj slib nesplnili. „Vytvořil takový stínový systém financování,“ konstatuje Mete. „Má za to, že znovu by to neudělal. Byl přesvědčen, že může lidem pomoci. Ale nakonec ztratil práci a dům,“ shrnuje právní zástupce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!