Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rodina prezidenta Filipín prý vydírala českou firmu. Začalo šetření

Ekonomika

  18:33
MANILA/PRAHA - Filipínské ministerstvo dopravy a komunikací oznámilo, že vyšetřuje podezření, podle nějž vysocí činitelé ministerstva vydírali českou firmu v souvislosti se zakázkou na budování metra v metropoli Manile. Informoval o tom filipínský server Business Inquirer. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že o záležitosti ví a pozorně ji sleduje.

Benigno Aquino foto: Reuters

"MZV ČR případ pozorně sleduje a má zájem, aby česká firma Inekon nebyla poškozena případným nestandardním jednáním," sdělilo ministerstvo v písemném prohlášení. Dodalo, že je prostřednictvím velvyslanectví v Manile ve spojení s filipínskými úřady, včetně kanceláře prezidenta republiky a ministerstva dopravy.

Filipínský rozhlas DZRH koncem června uvedl, že sestra filipínského prezidenta Benigna Aquina a jeho švagr údajně požádali českou společnost Inekon o úplatek za to, že jí pomohou při vyjednání kontraktu na budování manilského metra.

Podle DZRH chtěli lidé kolem Ballsy Aquinové-Cruzové po firmě Inekon dva miliony až 20 milionů dolarů (zhruba 40 milionů až 400 milionů korun). Dva z účastníků, mezi nimi bývalý ministr dopravy a komunikací Pete Prado, si údajně řekli o úplatek, avšak zástupci Inekonu to odmítli. Ministerstvo pak prý Inekonu zabránilo účastnit se tendru.

ČTĚTE DÁLE

Téměř tři týdny po těchto zprávách se filipínské ministerstvo dopravy k záležitosti vyjádřilo, napsal server Business Inquirer. Tajemník ministerstva Joseph Abaya v pátečním prohlášení sdělil, že již zahájil vyšetřování zpráv, podle nichž jistí činitelé ministerstva požadovali po firmě Inekon 30 milionů filipínských pesos (13,6 milionu korun) za to, že jí pomohou uspět v projektu rozšíření třetí trasy manilského metra. Zakázka měla hodnotu 3,77 miliardy filipínských pesos (1,7 miliardy Kč).

Abaya nicméně popřel, že by ministerstvo zařadilo firmu Inekon po odmítnutí úplatku na černou listinu, jak prý tvrdil český velvyslanec Josef Rychtar. "Inekon není na černé listině. Žádná černá listina neexistuje. Na tomto tvrzení není ani zrnko pravdy," napsal Abaya v komuniké. Prohlásil také, že Inekon nikdy nabídku dodávky nových vozů pro manilské metro formálně nepředložil.

Abaya na druhou stranu potvrdil, že se v dubnu setkal s českým velvyslancem Rychtarem a že velvyslanec "vyjádřil určité obavy týkající se nabídky" pro tendr konaný 11. června. Podle ministerstva Abaya řekl Rychtarovi, že "osobně má pocit, že je velký tlak na přijetí české nabídky a že obvinění z podvodu jsou spojena s obchodní agendou".

Podle filipínského serveru gmanetwork mluvčí filipínského prezidenta Edwin Lacierda v neděli vyzval českého velvyslance, aby předložil důkazy na podporu tvrzení, že se úředníci ministerstva snažili firmu Inekon vydírat a že jí po odmítnutí zabránili účastnit se tendru.

Do užšího výběru soutěže se nakonec dostaly dvě čínské firmy, z nichž byla zvolena společnost Dalian Locomotive & Rolling Stock Co. CNR Group, která je na dobré cestě zakázku získat.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...