Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Korupce a nestálost. Česká politika se naší podobá, říká Slovenka

Slovensko-cest

  7:00
Do Česka přijela Katarína Durčáková před pěti lety. Rozhodla se tady studovat. Nejvíce ji překvapil provoz a to, že auta dávají chodcům na přechodech přednost. To prý na Slovensku nefunguje. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Katarína Durčáková

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Nepamatuju si svou první návštěvu Česka vůbec, ale pamatuju si svou první návštěvu Brna, když jsem tady byla na přijímačkách na vysokou školu. Překvapili mně auta, která dávala chodcům přednost a krásné udržované historické budovy v centru. Jak správně tušíte, na Slovensku něco takového nefunguje.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Ještě pořád nevím, jestli zůstanu nastálo, ale pět let mně tady držela vysoká škola.

Kdo je Katarína Durčáková?

Katarína Durčáková se do Česka přestěhovala kvůli studiu na vysoké škole v roce 2008. Je jí 23 let. Narodila se na Slovensku v Prešově. V Brně, kde studuje, také pracuje. Je svobodná.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Vadí mi, když někdo udělá nějakou nejapnou poznámku o Slovácích v mé přítomnosti. V soukromí prosím, ale když to udělá přede mnou, považuju to za provokaci a nezdvořilost.

Lidovky.cz: Chodila jste někdy s Čechem, jací podle vás jsou?
Ano. Myslím, že čeští muži jsou sebevědomí, zdvořilí, otevření a mají humor, který mi vyhovuje.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Zdá se mi, že češi jsou vůči sobě navzájem rezervovanější a k dětem liberálnější, taky jim víc dopřejí. S tím, jak se chovají ke starším, nemám dost zkušeností. Vnímám Čechy jako hodně zdvořilé.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklá?
Český humor jak ho znám z českých filmu, a od Jary Cimrmana, je humor, který mi vyhovuje. Není agresivní, často je založen na hyperbole, nebo na jazyku, to se mi moc líbí.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Nějak moc ne, ale zaujalo mně, jak odlišnou historii mají Češi a Slováci, i když jsem nás vždy považovala za blízké národy.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Když jsem se sem přestěhovala, všichni mi říkali, že se naučím pít pivo. Ale není tomu tak. Pivo nepiju dodnes. Miluju ale tatarský biftek.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Obrázek není k dispozici
Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Nevím, jestli mi to vyjde, ale ráda bych, záleží, jestli si tady najdu práci. Lákají mně i jiné země, dále na západ, taky bych se jednou chtěla vrátit na Slovensko, až budu moji rodiče staří.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Ani moc ne. Ale z toho, co si všimnu získávám dojem, že se podobá té slovenské - korupční aféry, pády vlády. Mám dojem, že je nestálá.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Učím. Ale nechodím na žádné kurzy, spíš si ji cvičím v mluveném a písemném projevu. Když se v Česku rozhodnu zůstat, určitě jednou budu mluvit jenom česky.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Hrozně mi chybí kopce, Tatry. V Česku jsou krásný lesy, ale žádné vysoké a strmé pohoří.

Autor: