Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rok 2009: daň 12,5 procenta

Ekonomika

  9:03
PRAHA - Přestože daňová reforma letos v lednu snížila daň z příjmu na patnáct procent, žádný výpadek jejího výběru se zatím nekoná. To nahrává prosazení dalšího snižování daně, s nímž počítá jeden z návrhů ministra financí Miroslava Kalouska na pokračování daňové reformy.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

V prvních dvou měsících letošního roku vybral stát na daních od právnických osob a fyzických osob se závislou činností 2,6 miliard korun, respektive 15,3 miliard korun. V lednu a únoru loňského roku stát od těchto dvou skupin získal 2 miliardy korun, respektive 14,8 miliard korun. Celkem tedy letos od těchto plátců do státní kasy přiteklo o 1,1 miliardy korun více než loni.

Ministerstvo financí (MF) je však zatím v hodnocení vlivu reformy na výši výběru daní opatrné. „Údaje za dva měsíce představují příliš krátkou dobu pro vyhodnocování dopadů reformy,“ uvedl mluvčí ministerstva Jakub Haas.
Poukázal zejména na to, že lednová data za mzdy se týkají zdaňovacího období roku 2007 a že snížení daní podnikům se naopak projeví až v roce 2009.
MF nyní zvažuje další parametrické změny systému. Ty by měly zamezit zhoršení finanční situace lidí s příjmy pod 20 000 Kč. Od roku 2009 se totiž podle schválené daňové reformy daň z příjmu sníží z 15 % na 12,5 %, ale zároveň se omezí i slevy na dani.

„Máme možnost buď snížit odvody na sociální pojištění, nebo zvýšit slevy na dani,“ řekl Michal Doktor, daňový expert ODS. Sám by dal přednost snížení sazby sociálního pojištění, protože díky již existujícím stropům na tyto odvody se výpadek příjmů v této oblasti lépe řídí. Ten by podle něj neměl přesáhnout 13 až 15 miliard korun ročně. „Finální návrh by měla do tří týdnů až měsíce projednat vláda a měl by se dostat do sněmovny,“ řekl Doktor, ale ke konkrétním navrhovaným změnám se nechtěl vyjádřit.

Jeden ze dvou návrhů, které předložil minulý týden členům rozpočtového výboru ministr financí, počítá podle Hospodářských novin se zachováním současných parametrů a se snížením sazby sociálního pojištění ze současných 12,5 procent na 11,5 procent. Tato varianta by znamenala výpadek stítních příjmů o 13 miliard. V rámci druhého návrhu by prý státní rozpočet přišel o 35 miliard korun.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat