Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rumunský reportér urazil premiéra. Televize ho propustila

Média

  6:00
BUKUREŠŤ - Rumunská televizní stanice propustila reportéra, který na komunitní síti urazil premiéra Victora Pontu. Rozhodnutí vyvolalo rozporuplné reakce zástupců médií. Informoval o tom server BalkanInsight.

Rumunští prominenti z řad vrcholných expolitiků a podnikatelů, které soud poslal za mříže nejčastěji za korupci, praní špinavých peněz, krácení daní či vydírání, v posledních letech objevili kličku, jak si zkrátit tresty. Obvinění z korupce čelí také expremiér Ponta (na snímku). foto: Bogdan CristelReuters

Cristi Citre, reportér soukromé stanice Digi TV, byl propuštěn poté, co na svém účtu na síti Facebook zveřejnil několik velmi kritických komentářů k osobě premiéra Victora Ponty. "Není pochyb, že Victor Ponta je chorý člověk... Dokáže vám zalhat bez jediného zaváhání," napsal rumunský novinář o povaze šéfa vlády.

Diskuse o přiměřenosti trestu

Podle hlavního editora Digi TV reportérovy poznámky narušují hodnoty televizní společnosti, jakými jsou neutralita, vyváženost a nestrannost. Skupiny zabývající se dozorem nad médii na případ nahlížejí rozporuplně. Razvan Martin z organizace ActiveWatch, která sleduje korektnost médií, si myslí, že propuštění je nepřiměřeným trestem a Citre měl spíše dostat pokutu nebo varování.

ČTĚTE TAKÉ:

Média mají často svá vlastní interní pravidla chování, která zaměstnancům ukládají, jak jednat při veřejných prohlášeních.

Dohody reportérů s médii

V roce 2003 tak například časopis National Geographic propustil světoznámého novináře Petera Arnetta za to, jakým způsobem v irácké televizi komentoval americký záměr vést v Iráku válku, připomíná BalkanInsight Podle Ioany Avadaniové, šéfky Rumunského centra pro nezávislou žurnalistiku, by trest pro novináře byl pochopitelný, pokud by měl s televizí jasnou dohodu, že nesmí veřejně vyjadřovat sympatie či antipatie vůči politikům. Reportéři uvedli, že podobná dohoda v Digi TV existuje, nemá ale podobu oficiálního dokumentu.

Rumunský premiér odmítá, že by se do záležitosti zapojoval. "Slyšel jsem, že vás vyhodili. Je mi to líto, nikdy jsem nebyl znepokojen tím, co o mně píšete, a nikdy jsem kvůli tomu nevytvářel nátlak na vaše vedoucí," vzkázal šéf vlády novináři na komunitní síti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat