Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Ukrajinská call centra podvádějí Rusy a peníze posílají armádě, zuří Sberbank

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Ukrajina provozuje stovky podvodných call center, jimiž okrádá ruské občany a výdělky financuje svou armádu. V rozhovoru s deníkem Izvestija to uvedl místopředseda představenstva ruské státní banky Sberbank Stanislav Kuzněcov. Objem takto vyvedených peněz podle něj jen za loňský rok činil 250 miliard rublů (64 miliard korun).
  16:06

Podle Kuzněcova útočníci denně uskuteční, většinou prostřednictvím elektronických SIM karet, až 20 milionů hovorů, přičemž denně jim padne za oběť zhruba 200 tisíc ruských občanů. Metod používaných operátory je podle něj řada, zmínil však požadavek výkupného za fiktivně unesenou osobu. Peníze jsou z Ruska vyváděny nejčastěji v kryptoměnách.

„Nyní na Ukrajině pracuje proti Rusům asi 350 až 400 podvodných call center, dříve jich bylo asi tisíc. Zároveň se výrazně zvýšila úroveň jejich technického vybavení, efektivita používaných scénářů práce s lidmi, rozsah pronikání a vyvádění peněz,“ uvedl Kuzněcov.

Na 40 procent peněz vylákaných z kapes Rusů směřuje podle Kuzněcova přímo ozbrojeným silám Ukrajiny, pětinu si bere stát, pětinu provozovatel call centra a pětinu zaměstnanci.

Kuzněcov označil situaci v souvislosti s útoky za kritickou. Vyzval také k bezprecedentním opatřením s cílem učinit v Rusku této praxi přítrž.

Informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Ukrajina, která již více než dva roky čelí rozsáhlé vojenské invazi Ruska, se k věci zatím nevyjádřila.

Sberbank v březnu roku 2022 oznámila, že odchází z Evropy. Největší ruská banka to odůvodnila velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku. Ruskou invazi na Ukrajinu ve vyjádření nezmínila. Banka uvedla, že již není schopna zajistit likviditu evropských dceřiných společností, ale úroveň jejího kapitálu a kvalita aktiv jsou dostatečné k tomu, aby mohla vyplatit peníze všem vkladatelům.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!