Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Válečná výroba v Rusku jede na tři směny, drží nad vodou celou ekonomiku. Má růst rychleji než Německo


Obuchovská zbrojovka v Petrohradu je jednou z největších zbrojařských firem v Rusku. Putin ji navštívil během dne oslav leningradské blokády. (18. ledna 2023) | foto: AP

Premium Analýza
Agentura Bloomberg upozornila, že zbrojní výroba v Rusku drží nad vodou celý tamější průmysl. Ten se v součtu za celý loňský rok nepropadl. Vojenská výroba pomohla vyrovnat poklesy v jiných průmyslových sektorech. Dá se též konstatovat, že vojenská výroba udržuje ruský průmysl relativně silný a vyrovnává dopad západních sankcí a další negativní důsledky pramenící z ruské agrese vůči Ukrajině.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Ruská průmyslová výroba za celý rok 2022 vykázala mnohem lepší výsledky, než se čekalo ještě v první polovině loňského roku, ale rovněž lepší, než se predikovalo ještě nedávno. Dopomohly tomu vládní objednávky jak v těžkém, tak v lehkém průmyslu.

Od chvíle, kdy v únoru 2022 Rusko vpadlo na Ukrajinu, se průmysl ukázal být jednou z nejodolnějších částí ruské ekonomiky. Propady maloobchodního prodeje či nákladní dopravy jsou přitom okolo dvou procent.

Pomohly rekordní ceny ruských energetických exportů v loňském roce, protože americké a evropské restrikce uvalené na Moskvu coby odveta za invazi se začaly projevovat až ke konci roku a rovněž pomohlo i zvýšení státních útrat a nákupů.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat