Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Ruští poslanci chystají zákon na umlčení zahraničních novinářů

Ruští poslanci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští poslanci | foto: ČTK

MOSKVA Skupina ruských poslanců hodlá předložit návrh zákona, který by zakázal novinářům s cizím občanstvím kriticky hovořit v celostátní veřejné televizi o ruském vedení. Nápad vznikl poté, co známý televizní moderátor Vladimir Pozner, který má trojí občanství, v ruské veřejné televizi posměšně komentoval "protiamerický zákon" předpokládající zákaz adopcí ruských dětí Američany a další sankce vůči americkým občanům. Napsala to ruská agentura RIA Novosti.

Podle několika poslanců z různých stran Poznerovo vystoupení "uráželo ruský parlament", kterým zákon prošel v posledních dnech, a také prý "diskreditovalo ruské vedení." Pozner prý řekl, že Státní duma (dolní parlamentní komora) dělá z Ruska "kašpara" a sama se chová jako "blbá nána". Novinář se sice omluvil, ale poslanci stále o jeho výroku pochybují, neboť se jim nelíbil "jeho obsah a tón".

ČTĚTE TAKÉ:


"Nemyslím, že by se něco takového mohlo stát. Vladimir Pozner je profesionál, který se umí vždy chovat podle mezinárodního etického kodexu," řekl k případu Vsevolod Bogdanov, předseda ruského svazu novinářů, který s poslanci navrhujícími zákon nesouhlasí.

Podle skupiny poslanců není zákon namířen proti svobodě slova a novinářské svobodě, jen proti jejich zneužívání. "Kdyby podobná situace nastala například v USA, kde by nějaký ruský občan v přední americké televizi vystoupil s podobným prohlášením, reakce by následovala okamžitě.

Pozner je známý a uznávaný novinář, který je na mediální scéně vidět už od dob Sovětského svazu. Narodil se ve Francii, mládí prožil v USA, poté působil v SSSR a Rusku a má občanství všech tří zemí.

Právní předpis, který měl kritizovat, již čeká jen na podpis prezidenta Vladimira Putina, zakazuje adopce ruských sirotků Američany a počítá s tím, že Moskva vypracuje černý seznam občanů USA, kteří jsou podezřelí z nějakého porušení práv ruských občanů. Zakazuje rovněž činnost politicky orientovaných nevládních organizací financovaných z USA.

Zákon reaguje na takzvaný "Magnitského zákon", který začal nedávno platit v USA a který je namířen proti Rusům, kteří porušují lidská práva. Tito ruští občané nesmějí dostat americká víza a jsou jim blokována konta v amerických bankách.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!