„Já jako ministryně financí – to říkám otevřeně – bych pro to ruku nikdy nezvedla,“ reagovala včera na dotaz publika na setkání s podnikatelskou veřejností, které organizovaly Lidové noviny. Stejný postoj podle ní zastává i zbytek vlády.
Vše totiž ukazuje na jedno: koronavirus neodejde, nýbrž tu trvale bude, třeba jako chřipka. „Musíme být připraveni v jiných oblastech. To znamená v chytré karanténě, e-roušce. Musíme být připraveni z hlediska ochranných pomůcek, být připraveni na jejich distribuci. To byly věci, které nás zaskočily,“ zdůraznila ministryně. Prioritou v připravenosti podle ní musí být zdravotnictví. Proto ostatně vláda oddlužila některé nemocnice.
Pětina HDP na podporu
Schillerová připomněla, že stát do podpory ekonomiky vloží celkem 1,15 bilionu korun, tedy bezmála 21 procent hrubého domácího produktu. To je číslo, které podle ní ve srovnání se státní pomocí v jiných zemích obstojí. Původně mělo na podporu ekonomiky jít o 200 milionů méně. Rozdíl je důsledkem zvýšení výdajů na přímou podporu.
Firmy, podnikatelé a lidé podle ministryně k včerejšímu datu obdrželi celkem 88,4 miliardy korun státní pomoci. V červenci to ovšem bude hodně přes 100 miliard. Ministerstvo bude na začátku každého měsíce zveřejňovat spolu s pokladním plněním státního rozpočtu i přehled realizace plánu pomoci. „Jsme neustále kritizováni, že opatření zůstávají na papíře. A my chceme právě tímto zdůraznit, že na papíře rozhodně nezůstávají,“ podtrhla.
Schillerová trvá na deficitu rozpočtu 500 miliard korun. Jde o nutnou rezervu, tvrdí |
Dále uvedla, že příspěvek státu na mzdy zaměstnanců, takzvaný kurzarbeit, na nějž státní pokladna doposud vydala asi 12 až 15 miliard korun, nejvíce čerpaly velké firmy, zejména z oblasti automobilového průmyslu. Je to podle ní důsledek silného postižení. Ale i toho, že velké společnosti byly schopny zvládnout potřebné administrativní procedury. Čerpání prostředků z kurzarbeitu není jednoduché, což se podepisuje na jeho určité pomalosti, podotkla Schillerová.
Připustila i nedostatky programů státem garantovaných a zvýhodněných úvěrů. U COVID I podle ní neměly být půjčky bezúročné, protože o ně žádali lidé, kteří by bývali nedostali půjčku ani před pandemií. U COVID II zase neměla mít distribuci úvěrů na starosti Českomoravská záruční a rozvojová banka, protože na to nestačily její kapacity, a administrování půjček se tím zpomalilo.
Co nás čeká?
Jaký vývoj českou ekonomiku čeká? „Bude to mezi V a L,“ odvětila ministryně na dotaz z auditoria na pověstný tvar možné křivky dalšího vývoje výkonu české ekonomiky. Tvar písmene V znamená nejoptimističtějsí variantu, prudké oživení po prudkém pádu. Písmeno L naproti tomu vyjadřuje vysoce pesimistické očekávání – oživení vlekoucí se po zemi.
Schillerová je podle časopisu Forbes nejvlivnější ženou Česka. V čele žebříčku vystřídala Jourovou |
„To jen vypovídá o tom, že je to krize bezprecedentní, se kterou není žádná historická zkušenost,“ podotkla ministryně. Poslední krize, jíž prošla globální ekonomika před dvanácti lety, totiž nebyla plošná, zasáhla jen některé sektory ekonomiky.
Ale vládám podle ministryně přinesla jedno zásadní poučení: že je nutné do ekonomiky zasažené krizí dávat peníze. „Není prázdným slovem, že se touto krizí chceme proinvestovat,“ vyzdvihla Schillerová. Státní rozpočet plánuje pro letošní rok investiční výdaje ve výši 198 miliard korun, což je vzhledem k minulým letem velké číslo.
Loni dosáhly investice vlády 139 miliard a předloni 122 miliard korun. Peníze by měly jít do investičních projektů, které jsou připraveny, ale na něž se v minulosti nedostalo. Patří sem třeba školy i školky.