Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

'S Fridrichem budu mluvit, s Janečkem nepočítám'

Média

  15:30
Vše, co nyní běží na obrazovce ČT, podrobím náročné kontrole. Až po ní rozhodnu, jestli se změny dotknou jednotlivých pořadů, či zda zásah do programu bude výraznější, vzkazuje čerstvý ředitel televize Petr Dvořák.

Předchází vás pověst tvrdého vyjednávače. Jak radikální budete v nové roli, zrušíte třeba okamžitě nejkritizovanější pořady? 
Nechci nyní přímo ukázat prstem na jednotlivé pořady. Platí ale, že jsem rozhodnutý projet všechny pořady ve schématu či přípravné fázi. Jeden po druhém se pak ode mě dozví, zda bude pokračovat, či nikoliv. Nedokážu říci, zda se to dotkne jednotlivých pořadů, či jich budou desítky. Každý ale podrobím náročné kontrole.

ČTĚTE TAKÉ:

Zmínil jste, že Události jsou ve stávající podobě ostudou ČT. Je tedy naopak nějaký pořad, na který se díváte rád, který je chloubou veřejnoprávní stanice? 
Znovu, dokud jasně nedefinuji parametry hodnocení pořadů, nechci nikoho vyvyšovat.

Naposledy k programu: politické tlaky by prý mohly vést ke zrušení kritických pořadů typu 168 hodin či Otázky Václava Moravce... 
 ... to je nesmysl. To určitě nenastane. Jsou to pořady, které na obrazovku jednoznačně patří. Jedině si dokážu představit, že si s jejich tvůrci pohovořím o budoucím vývoji.

Petr Dvořák (7. září 1964)

Vystudoval technickou kybernetiku na elektrotechnické fakultě ČVUT, má titul MBA z Chicagské univerzity. Do Novy přišel spolu se vstupem PPF v roce 2002, kdy se stal jednatelem firmy. Byl znám jako tvrdý vyjednávač a pravá ruka Petra Kellnera. Do křesla generálního ředitele usedl v květnu 2003. Ve svém projektu pro Českou televizi navrhoval snížení provozních i personálních nákladů televize a vytvoření nového kanálu pro děti. Hodlá také zlepšit kvalitu zpravodajských Událostí a personálně posílit jejich tým.

Personální otázky nechcete blíže rozebírat. Zmíním proto jen dvě jména: budou skutečně ve vašem týmu Milan Fridrich jako programový ředitel a Zdeněk Šámal v roli šéfa zpravodajství? 
S Milanem Fridrichem budu, jako s řadou lidí z Kavčích hor, mluvit příští týden. Probereme, zda chce pode mnou zůstat, jak si představuje spolupráci, nebudu mu ale nyní posílat vzkazy přes média. Zdeňka Šámala jsem opakovaně zmiňoval jako člověka, kterého znám a vážím si ho. Pokud pro něj najdu volné místo, rád mu nabídnu uplatnění.

Třetí jméno, váš předchůdce Jiří Janeček. Spekulovalo se, že by mohl zůstat jako váš poradce. Je to reálné? 
Nepočítám s ním do žádné oficiální funkce.

A neoficiální? 
Nejsme nepřátelé, dlouhodobě se známe. ČT sice nepřebírám v nejlepším stavu, ale řadu věcí Jiří Janeček provedl dle mého názoru správně. Proto, pokud budu potřebovat neformální radu, klidně se na něj obrátím. Rozhodně ale nebude mít jakékoliv formální uplatnění v novém vedení.

Napětí před včerejší volbou se stupňovalo do posledních chvil. Hrozilo odložení či napadnutí výběru ředitele. Byl jste si jist svým vítězstvím? 
Vždy jsem říkal, že je nevděčné být pasován do role favorita. Dokud to nebylo oficiální, nebyl jsem si jist, že uspěji. Jsem ale rád, že jsem dostal tak silný mandát.

Změnilo by na tom něco odtajnění volby, o němž se také hovořilo jako o možnosti? 
Nevím. A nepátrám po tom. Myslím si ale, že tajná volba je spravedlivější.

Černí koně volby Jan Svoboda a Radomír Šimek, kteří překvapivě postoupili z prvního kola, nyní propadli. Bylo překvapení, že jste se ve finále utkal s Hynkem Chudárkem? 
Ne, čekal jsem, že pokud postoupím, doprovodí mě on nebo Roman Bradáč.