Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČT: S hlasy v Hyde Parku někdo manipuloval, podáme trestní oznámení

Média

  12:43aktualizováno  13:04
PRAHA - Kvůli podezření na manipulaci s hlasy v diskuzním pořadu Hyde Park padne trestní oznámení. Česká televize si nechala vypracovat audit, který ukázal, že se někdo skutečně naboural do ankety ve vydání s exministrem Jaromírem Drábkem.

Jaromír Drábek v pořadu Hyde Park foto: Česká televize

"Česká televize si je vědoma, že se jedná o velmi složitou záležitost z hlediska technického i právního. Nechce ji nijak podceňovat, a proto jsme se rozhodli předat tuto věc k prošetření odpovědným orgánům. Do konce týdne podá trestní oznámení na neznámého pachatele," informovala server Lidovky.cz mluvčí televize Michale Fričová.

ČTĚTE TAKÉ:

Audit vypracoval mediální odborník z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Josef Šlerka, který zjistil, že hlasování někdo měnil během pořadu s Drábkem i po jeho skončení. "K manipulaci byly zřejmě použity jak hlasy podezřelé z účasti ve spamovací síti, tak automatizované hlasy z nakoupených IP rozsahů. Proti oběma těmto metodám se Česká televize neměla v době vysílání možnost efektivně bránit, “konstatuje Šlerka.

Televize má navíc podezření, že se nejednalo o ojedinělý útok, ale o organizovanou snahu anketou manipulovat, proto oslovila také experty z Právnické fakulty UK a Kriminalistického ústavu.

Jak informoval server Lidovky.cz, vedení ČT již hlasování zastavilo. "Zůstane to tak do doby, než se prokáže, zda skutečně došlo k účelové manipulaci s hlasováním v Hyde Parku a kdo za případnou manipulací stál," upřesnila Fričová.

Na podezřelé okolnosti pořadu s Drábkem upozornil začátkem listopadu programátor Michal Škop, který se bez větších problémů během půl hodiny do hlasovacího systému naboural a změnil výsledky květnového pořadu s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Petrem Gazdíkem. Nedostatečná ochrana byla podle něj problematická hlavně v souvislosti s plánovanými debatami prezidentských kandidátů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat