Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sázka na retro? I mobily hrají na vlnu nostalgie

Ekonomika

  14:22
BARCELONA - Stovky novinek představili výrobci na právě skončeném veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress v Barceloně. Letos bylo hlavně u známých značek vidět, že se firmy snaží co nejvíc odlišit od davu. A jednou z cest, jak se odlišit, je i sázka na retro. V designu se retro styl objevuje v celé řadě odvětví, na přelomu tisíciletí to byl například veliký hit v automobilovém světě. Ale to, že se retro objeví v tak pokrokové oblasti, jakou jsou mobilní telefony, možná očekával málokdo.

Nokia se na veletrhu MWC vrátila s novodobým provedením legendárního modelu 3310 foto: Luděk Vokáč, Česká pozice

Nejvýrazněji to zkouší Nokia, která v Barceloně představila novodobou interpretaci legendárního modelu 3310. Novinka staví na technice obyčejných telefonů Nokia, které jsou běžně dostupné na trhu, přidává k tomu retro design ve stylu původního typu z roku 2000. Sázka na mobil, který mnozí dnešní uživatelé pamatují jako svůj první, může být velmi zajímavá.

Ke značce přitáhne pozornost a ani prodejně na tom nemusí být novinka špatně: z nostalgie si ji za 50 eur koupí ledaskdo a navíc získá trh s obyčejnými (nechytrými) telefony výrazný model, který tu chybí. Už proto, že běžných mobilů bez chytrých funkcí (bez operačního systému) se stále ročně prodá něco okolo 400 milionů kusů.

Model KEYone je novinskou od kanadské legendy BlackBerry.
Model KEYone je novinskou od kanadské legendy BlackBerry.

Určitou sázkou na odkaz do minulosti je i nové BlackBerry KEYone, po delší době model ve stylu klasických modelů kanadské značky: tedy s displejem a qwerty klávesnicí přímo pod ním. KEYone ovšem nevyrábí kanadská firma, ale čínská TCL, která na značku BlackBerry získala licenci. Teď se tedy bude snažit s typickými manažerskými telefony prosadit ona a KEYone je přesně tím modelem, který má padnout do noty někdejším tradičním uživatelům těchto přístrojů. A opět si díky němu této značky všimnou i fanoušci, kteří ji dávno opustili.

Re tro ale nemusí sloužit jen jako prostředek k oživení známé značky, byť je to nejčastější případ. Krom zmíněné dvojice přístrojů představených na MWC můžeme do této kategorie zařadit i smartphone Kodak Ektra, který se svým jménem a designem snaží odkazovat na slavnou řadu fotoaparátů kdysi legendární značky. Ten byl představen už v závěru loňského roku.

Hvězdou mezi nejnovějšími mobily je reinkarnovaná Nokia 3310

Ale na MWC se objevila i jedna nová značka, která vsadila na nostalgickou vlnu: firma Planet Computers představila přístroj nazvaný Gemini, který svým principem připomíná někdejší kapesní počítače (PDA) značky Psion. Rozevírací konstrukce, plnohodnotná klávesnice a vzhled od někdejšího designéra Psionu jsou tu kombinovány s moderní výbavou v podobě systému Android, desetijádrového procesoru, podpory 4G a dalších prvků. Firma na svůj retro přístroj vybírá peníze na portálu pro komunitní financování Indiegogo.

Teprve úspěch či neúspěch těchto přestavených přístrojů ukáže, jak zákazníci na nostalgickou vlnu slyší.

Většina jde moderní cestou

Většina firem na to ale jde jinak, byť veletrh MWC jasně ukázal, že právě ona odlišnost je jedním ze základních trendů letošního roku. V podstatě se čekalo, že uvidíme samé stejné telefony, hlavním tématem inovací měly být bezrámečkové displeje nebo displeje zahnuté. Jenže nakonec tomu tak nebylo. Každý výrobce se rozhodl vydat svou vlastní cestou, právě aby se odlišil od ostatních. A tak třeba LG připravilo model G6, který má opravdu minimální rámečky kolem displeje, ale neruší je úplně. Navíc displej má netradiční poměr stran 18:9, to aby telefon při standardní velikosti nabídl co největší plochu obrazu v poměru k tělu.

Čínský Huawei zase vsadil na kvalitu fotoaparátů a navenek se chce lišit především atraktivními barevnými provedeními. Zákazníci si tak budou moci nový model P10 a jeho větší variantu P10 Plus vybrat v několika verzích zpracování a v různých barvách, mezi kterými nechybí ani odvážná zelená. Sony zase láká u modelu Xperia XZ Premium na vynikající displej se 4K rozlišením, které je dnes běžné jen u špičkových televizorů.

A i jeho foťák se chlubí jedinečnou funkcí, a to sice schopností natáčet extrémně zpomalená videa (až čtyřicetkrát). A že se nosí odlišnost, ukázala i značka Alcatel, která produkuje hlavně telefony střední třídy. Její model A5 LED má zadní kryt posetý LED diodami a dovede tu vykouzlit všelijaké efekty.