Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sedm tipů pro snadné a výhodné půjčení auta. Pozor na finty půjčoven!

Ekonomika

  6:30
PRAHA - Půjčení auta na dovolené je často téměř nezbytností, jindy dovede pobyt výrazně zpříjemnit. Ale je třeba si dát pozor na oblíbené finty autopůjčoven a také se na půjčení auta správně připravit.

Auto z půjčovny je na dovolené ideálním dopravním prostředkem foto: Kia

Pro někoho je půjčování aut samozřejmostí, jiný se ho bude obávat. Při dodržení základních rad ale není pronajmutí si auta nijak rizikové, jen je třeba znát triky, kterými se snaží autopůjčovny získat od zákazníků více peněz nebo je jinak nachytat.

A samozřejmě panují u půjčování aut zvyklosti, na které je dobré se připravit a je třeba na ně pamatovat už při výběru auta na internetu. Zdánlivě nejlevnější nabídky totiž vůbec nemusí být nejvýhodnější. Lidovky.cz sestavily seznam věcí, na které je dobré si při půčování vozu dát pozor.

Zálohy

Při půjčení auta vyžadují prakticky všechny půjčovny zálohu. Při výběru se tak lze řídit i podle výše této zálohy, kterou si většinou půjčovna zablokuje na účtu uživatele přes platební kartu. Některé půjčovny v Evropě vyžadují nezvykle vysoké zálohy ve výši i 1 500 eur.

Pojistka

Podmínky pojistek auta i posádky se u půjčoven rovněž velmi liší, proto je dobré je pečlivě prostudovat. Pro komfortní cestování se určitě vyplatí připlatit si minimálně za pojištění čelního skla a pneumatik. Základní havarijní pojistky mohou mít vysokou spoluúčast, i to je třeba vzít v úvahu.

Poškození auta

K autu z půjčovny se řidiči většinou chovají dost neurvale a poškození jsou u nich velmi běžná. Půjčovny přitom často nechávají na zákazníkovi, aby jim nahlásil poškození vozidla před jeho samotným převzetím do pronájmu, proto je dobré stavu půjčeného auta věnovat pozornost a zdokumentovat jej fotografiemi.

Platba za palivo

Palivo je jednou z cest, jak si může autopůjčovna hezky přivydělat. Typický je případ, kdy zákazník musí vracet auto s plnou nádrží a nedodrží to, pak je příplatek za dotankování půjčovnou vysoký. V některých případech ale může být nádrž v ceně, pak je zase vhodné si vypočítat její ideální vypotřebování a vzít tento fakt v potaz při výběru auta.

Česká obchodní inspekce v červenci našla různé nedostatky bezmála u každé...

Platba za dalšího řidiče

Kdo si půjčuje auto na osamocené cesty, ten tohle řešit nemusí. Ale pokud se mají za volantem střídat řidiči, opět se nabídky velmi liší. Někdy je v ceně pronájmu i druhý řidič, většinou je však potřeba jej nahlásit půjčovně při přebírání vozu. Jindy se za každého dalšího řidiče platí na den určitý příplatek, i jeho výši je dobré vzít v úvahu při výběru toho nejvýhodnějšího pronájmu.

Platba za mýtné

V řadě zemí se platí na dálnicích, tunelech, mostech a jiných místech mýtné. To samozřejmě může uživatel platit vždy sám, ale nemusí to být vždy pohodlné. Autopůjčovny často nabízí pronájem speciálních řešení, díky kterým se mýtné buď automaticky přičte k celkové platbě půjčovně nebo které umožňuje využívat placené cesty v rámci denního paušálu. Ten se často může velmi vyplatit.

Kolik stojí cestování po Evropě.

Pokuty

Při půjčení auta je také dobré být obezřetnější a dodržovat veškeré předpisy. Pokuty, které totiž neudělí strážník na místě, bude v podstatě vymáhat půjčovna po řidiči. A ta se s ničím vlastně moc zdržovat nebude a rovnou si případnou pokutu strhne z platební karty, která byla použita při výpůjčce. Tak pozor, aby se po návratu z dovolené na účtu neobjevily nečekané srážky.

Čím je dobré se před cestou do autopůjčovny vybavit? Jde minimálně o čtyři věci:

Kreditní karta

Debetní karta, tedy klasická platební karta k účtu, je dnes samozřejmost, ale při cestách do zahraničí je vhodné se vybavit i kartou kreditní. Vysoké zálohy půjčoven, jejichž rezervace pak blokují prostředky na vlastním účtu, mohou být velkou nepříjemností, nehledě na to, že řada lidí si na svém účtu ani nemusí nechávat tak vysoké částky. Kreditka je ideálním řešením zálohy, půjčovna si na ní peníze zablokuje a cestovatel se nemusí trápit s tím, že by tato blokace znamenala nedostatek prostředků na samotnou dovolenou.

Řidičský průkaz (mezinárodní)

Připomínat, že při půjčování auta bude pracovník na přepážce vyžadovat řidičský průkaz, se zdá být nošením dříví do lesa. Připomeňme ale, že řidičák (a často i podpis formulářů) bude vyžadovat od všech řidičů, kteří mají při cestě usedat za volant, nestačí tedy, když auto dojde vyzvednout jeden za všechny řidiče. Mimo Evropskou unii je pak zapotřebí mít mezinárodní řidičský průkaz. Pozor, u něj existují dvě varianty, podle ženevské Úmluvy a vídeňské Úmluvy, každý platí v jiných zemích.

Pas/občanský průkaz

I v USA často nemusí při půjčení auta stačit jen řidičský průkaz, který je tu jinak považování za univerzální doklad totožnosti. Půjčovna bude často při pronájmu auta vyžadovat i druhý doklad, typicky tedy pas nebo občanský průkaz.

Fotoaparát

Fotoaparát samozřejmě není povinnou výbavou, kterou vyžaduje autopůjčovna, ale je to ideální nástroj k tomu, aby uživatel při přebírání vozu zdokumentoval jeho stav a totéž následně učinil i při jeho navrácení. Takové fotografie pak mohou posloužit jako důkaz, že dané poškození způsobil již předchozí nájemce vozidla, pečlivým zdokumentováním všech poškození vozu lze předejít velkým dohadům s někdy hodně zarputilými zaměstnanci autopůjčoven.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat