Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na krátké trasy stačí taxi, auto z půjčovny ale dovolenou usnadní

Cestování

  6:15
Kdo letěl před lety na dovolenou k moři a vybral si některý z mnoha zájezdů, měl v podstatě jistotu, že jej z letiště do hotelu odveze autobus cestovní kanceláře. Jenže to se v poslední době docela mění.

Road trip (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jednak je tento typ přepravy čím dál méně pohodlný, protože autobusy jedné kanceláře zastavují u čím dál více hotelů, a pokud má cestující smůlu a vystupuje u toho posledního, cesta se hodně protáhne. Mnohé cestovní kanceláře však přestaly transfer z letiště do hotelu nabízet úplně a je jen na turistovi, jak se na místo pobytu dostane.

Na co si dát pozor při půjčení vozu

 • Vyhledejte nabídky aut pro zadané termíny online, existují na to specializované vyhledávače, případně využijte webové stránky konkrétní půjčovny.
 • Porovnejte nabídky nejen z hlediska ceny, ale i doplňkových služeb, jako je pojištění, plná nádrž nebo řidič v ceně a podobně.
 • Vůz si objednejte předem, k zaplacení objednávky či rezervačního poplatku použijte ideálně kreditní kartu, která neblokuje peníze na vašem účtu.
 • Před cestou do půjčovny se vybavte řidičským průkazem (mimo EU i mezinárodním) a občanským průkazem nebo pasem. Je vhodné mít vytištěné potvrzení o rezervaci.
 • V půjčovně vyřiďte formality, nenechte se tlačit do různých akcí a příplatků na poslední chvíli. Jedna z mála věcí, které se mohou vyplatit, je paušální platba mýtného, kterou půjčovny nabízí.
 • Některé půjčovny vám vůz přidělí, jiné vás nechají si vybrat libovolné auto objednané kategorie na parkovišti. Definice tříd je často poměrně vágní a nabízené vozy se mohou výrazně lišit.
 • Vybrané či přidělené auto důkladně zkontrolujte, veškerá poškození zdokumentujte fotoaparátem. Někde vyžadují, aby je nájemce při převzetí zaznamenal do protokolu.
 • Pozor na pokuty, které si může půjčovna automaticky strhnout z karty. Jakékoli potíže s vozem okamžitě hlaste půjčovně.
 • Před vrácením nezapomeňte dotankovat, pokud to podmínky výpůjčky vyžadují. Naopak není nutné auto mýt a uklízet, nicméně vrácení kompletně zabláceného vozu může některé zástupce půjčoven rozladit a mohou zdržovat předávací proces, případně vyžadovat tučný poplatek.
 • Těsně před vrácením opět zdokumentujte stav vozu, aby existovala možnost porovnání se stavem původním. 11. Raději dvakrát zkontrolujte, že v autě nezůstaly žádné vaše věci. Doma pak ověřte stav blokace kauce na vůz, zda byla plně vrácena a jestli si půjčovna neoprávněně nestrhla pokuty.

Samozřejmě lze využít místní hromadnou dopravu, při krátkých cestách je nejjednodušší vzít si taxi. Ale na delší cesty a pro aktivnější cestovatele, kteří neplánují pouze lenošit na pláži u moře nebo u bazénu v hotelu, je nejpohodlnější cestou půjčení auta.

Plánovat dopředu

Autopůjčoven je čím dál více a ceny dlouhodobě klesají, takže půjčení auta se stalo velmi dostupnou záležitostí. Nadále však platí, že je rozhodně lepší plánovat půjčení auta s předstihem před cestou na dovolenou než vše řešit komplikovaně na místě.

Důvodů je celá řada, hlavní je pohodlí a menší jazyková bariéra. Většina vyhledávačů vozů z autopůjčoven s těmi nejlepšími cenami je sice v cizích jazycích, ale najdou se i české. A navíc si v pohodlí domova v klidu danou nabídku může zájemce na internetu přeložit a hezky pečlivě pomalu přelouskat, což ve frontě v autopůjčovně při domluvě s obchodníkem s často hodně nečekaným přízvukem rozhodně nejde.

Dělat vše hezky s rozmyslem, to je základní rada pro cenově výhodné a bezproblémové půjčení auta. Nabídky půjčoven se liší v tolika detailech, že se mohou na první pohled zdát neporovnatelné, ale několik základních rad pomůže vybrat to pravé auto. Cena nemusí být jediným ukazatelem, podle kterého se při výběru řídit. Hodí se zvážit, zda je v ceně půjčovného například plná nádrž paliva nebo zda je nutné auto při vracení dotankovat, určitě je potřeba zvážit podmínky pojistek u jednotlivých nabídek.

Pozor je třeba dát hlavně na výši krytí u povinného ručení. Pokud to jsou jen tisíce eur nebo dolarů, je to zcela nedostatečná hodnota. Nájemce se vystavuje riziku, že případnou škodu bude doplácet. A cestovní pojištění v takovém případě nepomůže. Stejně tak je dobré zkontrolovat výši spoluúčasti u havarijní pojistky. Čím menší, tím samozřejmě lepší.

Najít se dají i tarify s nulovou spoluúčastí, u nich je ale třeba zkontrolovat, kdo fakticky spoluúčast hradí, zda přímo půjčovna, což je ideální varianta, nebo zprostředkovatel. V druhém případě si totiž spoluúčast může autopůjčovna strhnout z karty v rámci zálohy a zákazník musí o zpětné proplacení částky žádat u zprostředkovatele nebo přímo u pojišťovny. To určitě chvíli potrvá a pravděpodobně to bude vyžadovat komunikaci v cizím jazyce.

Letiště je jistota

Při výběru autopůjčoven se také vyplatí vybírat podle místa vyzvednutí. Pobočky na letištích mají typicky výhodnější ceny než ty ve městech, protože mají větší obrat a zákazníci se tu řídí méně impulzivně. Řešit půjčování auta u hotelu v nějakém odlehlém letovisku může být problematické a místní, občas poněkud samozvané půjčovny bývají rizikové.

U poboček na letištích je však vhodné zkontrolovat provozní dobu, která může být vzhledem k brzkým či pozdním časům startů charterových letů problematická. Autopůjčovny sice typicky nabízejí možnost vyzvednutí a vrácení auta i mimo provozní dobu přepážky, ale za tento servis mohou opět požadovat tučný příplatek.

Jsou ovšem i takové, které za tuto službu chtějí příplatky minimální a třeba vrácení auta se řeší tak, že nájemce hodí klíčky od vozu do schránky na určeném místě. V takovém případě rozhodně doporučujeme důkladně zdokumentovat stav vozu při jeho vracení, jelikož hrozí riziko, že si půjčovna strhne pokutu za smyšlené poškození nebo za takové, které již na voze bylo na začátku zápůjčky.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat