Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Šéf České pojišťovny: Pojistit se půjde i proti chorobám stáří

Šéf České pojišťovny Marek Jankovič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf České pojišťovny Marek Jankovič | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA  Pojišťovny vidí potenciál dalšího rozvoje ve stárnoucí populaci. „Tím, že lidé stárnou, nastane určitý nápor na to, kdo se o ně bude ve stáří starat. Produkty, které zabezpečí financování této péče, se tak určitě začnou na trhu objevovat,“ předpovídá Marek Jankovič, šéf České pojišťovny (ČP).

LN: Kde vidíte budoucí zdroje příjmů pojišťoven?
Když jste univerzální pojišťovna, realizujete technický výsledek ze životního a neživotního pojištění. Další část zisku pochází z investičních aktivit. Teď dochází ke změně ve složení zisku, kdy jeho část generovaná investováním je o dost hubenější. O to je dnes kladen větší důraz na to, aby byl ten základní pojišťovací byznys profitabilní.

Před patnácti lety, kdy byly standardní úroky osm nebo devět procent, existovaly pojišťovny, které dělaly samotný pojišťovací byznys za nulu a vydělávaly na investicích. Dnes je kladen důraz zejména na správné ocenění rizika a samotný technický výsledek.

Marek Jankovič (50)

  • Kariéru zahájil roku 1991 ve Slovenské pojišťovně.
  • V letech 1998–2001 působil v Pojišťovně AIG Slovakia, v období 2001–2007 potom zastával vrcholné manažerské pozice v Allianz-Slovenské pojišťovně.
  • Roku 2010 byl jmenován předsedou představenstva a prezidentem Allianz-Slovenské pojišťovny.
  • Dlouhodobě působil v prezidiu Slovenské asociace pojišťoven, v letech 2002–2004 a 2010–2014 zastával i funkci prezidenta.
  • Od 1. června 2015 je předsedou představenstva a generálním ředitelem České pojišťovny.

LN: Pojišťovny přicházejí s různými novinkami. Třeba ČSOB chystá pojištění různých zdravotních nadstandardů. Vidíte v netradičních typech pojištění také zdroj budoucích příjmů?
Pojistný trh se stále posouvá a pojišťují se nové typy rizik. My jsme přišli například s novým dětským pojištěním. Oblastí s velkým potenciálem pro pojišťovací sektor je stárnoucí populace. Tím, že lidé stárnou, nastane určitý nápor na to, kdo se o ně bude ve stáří starat. Produkty, které zabezpečí financování této péče, se tak určitě začnou na trhu objevovat.

My nad něčím takovým už přemýšlíme a konzultujeme, jak to uchopit. Určitě nás ale zajímá i nadstandardní zdravotní péče. Často však není problémem vytvoření samotného produktu, ale to, že i na druhé straně musíte mít poskytovatele dané služby...

LN: To, že zestárnete a budete potřebovat péči, hraničí prakticky s jistotou. Tedy pokud dříve nezemřete. Není to tedy spíše investiční produkt než pojištění?
Dnešní populace má řadu chorob, které lidé v takové míře před 50 lety neměli. Vezměte si třeba cukrovku či vysoký tlak. Když máte dnes cukrovku, stojí vás to celkem dost peněz. Pokud se nemoc projeví se všemi svými důsledky, je pro vás mnohem těžší se o sebe postarat a budete na to potřebovat více peněz. A právě to lze pojistit.

Některé nemoci lze ale nejspíše ovlivnit i životosprávou. Vidíte jako cestu využití různých wearables, tedy produktů sledujících pohyb a celkově životosprávu? Například pokud by klient poskytl tato svá data, mohl by za to být odměněn nižším pojistným?

Něco podobného nejspíš nastane. Problémem ale dnes je přesně určit konkrétní příčinný vztah mezi tím, co děláte, a tím, co pak nastane. To, že zítra půjdete běhat, nemusí pro pojišťovnu ani pro vaši kondici ještě nic znamenat. Ale v oblastech, kde skutečně uvidíme přímou souvislost mezi životním stylem a rizikem, toho využijeme.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...