Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Šéfa Tesly Elona Muska žaluje akcionář kvůli jeho vyjadřování na Twitteru

Americký podnikatel Elon Musk. foto: Mike BlakeReuters

New York - Šéfa amerického výrobce elektromobilů Tesla Elona Muska zažaloval jeden z akcionářů, podle kterého Musk porušil podmínky dohody s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) ohledně jeho používání komunikační sítě Twitter. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.
  21:29

Podle žaloby vystavil Musk investory hrozbě ztrát svými „nevypočitatelnými“ tweety, například příspěvkem ze začátku loňského května, ve kterém označil cenu akcií Tesly za „příliš vysokou“. Akcionář žaluje rovněž správní radu Tesly, která podle něj nekontrolovala dodržování dohody s burzovní komisí.

Dohoda vznikla v důsledku tweetu z května 2018, ve kterém Musk napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Burzovní komise následně podala žalobu, ve které uvedla, že výrok o převzetí Tesly a stažení akcií z burzy neměl reálný základ, byl nepravdivý a zavádějící, vedl k chaosu na akciovém trhu a poškodil investory.

Krátce nato se komise s Teslou a Muskem dohodla na urovnání obvinění. Tesla a Musk museli každý zaplatit 20 milionů dolarů. Musk se v rámci dohody rovněž zavázal, že nebude na Twitteru zveřejňovat informace s možným dopadem na akciový trh, pokud nejprve nedostane souhlas právníků.

Podle nynější žaloby Musk pokračuje ve zveřejňování tweetů bez takovéhoto souhlasu. Žaloba požaduje, aby Musk a další vedoucí pracovníci Tesly zaplatili odškodné za neplnění svých povinností, napsala agentura Reuters.

Musk je v současnosti je druhým nejbohatším člověkem světa za zakladatelem internetového obchodu Amazon Jeffem Bezosem.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat