Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Seznam ministrů je kompletní, o dva bude boj

Ekonomika

  14:02
PRAHA - Seznam jmen nominovaných na ministry je úplný. Po včerejší schůzce s ČSSD jednal premiér Jan Fischer se zelenými a ODS. Vzal si týden na rozmyšlenou.

Designovaný premiér Jan Fischer a premiér v demisi Mirek Topolánek (vpravo). foto: ČTK

Předseda ODS a premiér v demisi Mirek Topolánek navrhl do připravované úřednické vlády svému nástupci Janu Fischerovi do funkce ministra obrany dosavadního náměstka tohoto ministerstva Martina Bartáka.

Náměstkem ministra je dosud také kandidát do funkce šéfa dopravy Gustáv Slamečka. Finance má vést ředitel správy majetku ministerstva financí Tomáš Uvíra, zdravotnictví ředitelka nemocnice na Karlově náměstí Dana Jurásková a spravedlnost ředitelka Justiční akademie Daniela Kovářová.

Dvojí nominace do funkcí dostal Fischer na posty ministrů školství a kultury. Zelení ráno ústy předsedy Martina Bursíka navrhli do čela školství náměstka ministra školství Jakuba Dürra, Topolánek odpoledne exministryni Miroslavu Kopicovou, na ministerstvu kultury by zelení chtěli Martu Smolíkovou, ODS ředitele Národního technického muzea Horymíra Kubíčka.

"Budu si s nimi umět poradit, protože se budu s nimi muset poradit," komentoval situaci Fischer.

Topolánek stejně jako předseda zelených a šéf ČSSD Jiří Paroubek zdůraznil, že konečné rozhodnutí bude na novém premiérovi. Fischer si nechal na konzultace s nominovanými příští týden. Topolánek uvedl, že s žádným ze jmen kandidátů, které nominovala ČSSD, nemá problém.

Nominace ČSSD:

Štefan Füle (vicepremiér pro evropské záležitosti)
Štefan FüleNarodil se 24. května 1962 v Sokolově. Studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (1980-1981) a poté Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě (1981-1986). V roce 1988 absolvoval stipendijní program OSN k problematice odzbrojení. Od července 2005 je velvyslancem a vedoucím stálé mise ČR při NATO. Je ženatý, z má dvě dcery a syna.


Jan Kohout (ministr zahraničí)
Jan KohoutNarodil se 29. března 1961 v Plzni. Vystudoval Filozofickou fakultu UK v Praze. Od loňského ledna je náměstkem ministra zahraničí pro rozvojovou spolupráce a humanitární pomoc a právní a konzulární záležitosti. Od května 2004 do září 2007 byl velvyslancem ČR při Evropské unii. Je rozvedený, má dceru a syna.


Martin Pecina (ministr vnitra)
Martin PecinaNarozen 9. července 1968 Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě - Fakultu strojní, Masarykův ústav vyšších studií, Sheffieldskou obchodní školu (Sheffield Business School), je držitelem titulů ing. a MBA. Od 2. září 2005 je předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V letech 1990-1992 podnikal jako programátor, následující čtyři roky byl obchodním ředitelem firmy Proxima. Je ženatý, má dvě děti.


Ivo Pěgřímek (ministr průmyslu a obchodu)
Ivo Pěgřímek (vlevo)Narodil se 1. prosince 1964. Vystudoval Vysokou školu báňskou - Technickou univerzitu v Ostravě, později absolvoval kurzy na pražské VŠE. Od loňského března předseda Českého báňského úřadu (ČBÚ). V letech 1984 až 1997 pracoval v dole OKD Julius Fučík jako báňský záchranář. Poté byl sedm let hlavním inženýrem Dolu Paskov, pracoval i v těžařské firmě KR Ostrava. Je ženatý, má dvě děti.


Jakub Šebesta (ministr zemědělství)
Jakub Šebesta Narozen 16. listopadu 1948 v Krumvíři (okres Břeclav). Absolvoval vinařství na střední zemědělské škole v Modré u Bratislavy, při zaměstnání vystudoval Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně. Od září 1992 ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Nikdy nebyl členem žádné politické strany. Rozvedený, má tři děti.


Petr Šimerka (ministr práce a sociálních věcí)
Petr ŠimerkaNarozen 22. listopadu 1948 v Praze. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, získal titul JUDr. Doposud pracoval jako státní tajemník - náměstek ministra práce a sociálních věcí pro oblast legislativní, pracovněprávní, mzdovou a bezpečnosti práce. Na ministerstvo přišel za Vladimíra Špidly (ČSSD) v prosinci 1998, za ministra Zdeňka Škromacha (ČSSD) byl prvním náměstkem. Ženatý, má dvě děti.


Rostislav Vondruška (ministr pro místní rozvoj)
Rostislav VondruškaNarozen 24. března 1961 v Kladně. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě. Začínal v hotelu International jako číšník, působil v hotelu Palace (končil jako jeho ředitel), byl vedoucím provozu pražského Hiltonu, poté prošel i hotely Renaissance a Marriott. V letech 1996 až 1998 byl ředitelem Kongresového centra Praha. Od listopadu 2004 je ředitelem České centrály cestovního ruchu - CzechTourismu. Ženatý, má dvě děti.

Nominace SZ:

Ladislav Miko (ministr životního prostředí)

Ladislava Miko.Narozen 9. dubna 1961 v Košicích. Je držitel dvou doktorátů v oborech obecná biologie a systematická biologie a ekologie na Univerzitě Karlově v Praze. Od roku 2005 vede Ředitelství ochrany přírodních zdrojů Evropské komise. Deset let působil v zoologickém ústavu Slovenské akademie věd, v 90. letech devět let zastával funkci zástupce ředitele České inspekce životního prostředí. V letech 2002 až 2005 byl náměstkem ministra životního prostředí na úseku ochrany přírody. Je nestraník, v minulosti nebyl členem komunistické strany. Ženatý a má dvě děti.


Jakub Dürr (ministr školství)

Jakub Dürr (vlevo).Narozen 7. srpna 1976. Vystudoval politologii a evropská studia na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Masarykově univerzitě v Brně. Pracuje jako náměstek ministra školství řídící skupinu pro evropské záležitosti (od září 2008). V roce 2006 se stal ve svých devětadvaceti letech nejmladším prorektorem Univerzity Palackého v Olomouci. Působil jako politolog, odborný asistent na Katedře politologie a evropských studií.


Marta Smolíková (ministryně kultury)

Marta Smolíková.Narodila se 17. dubna 1965. Nyní je ředitelkou Otevřené společnosti o.p.s. / ProCulture. Je členkou poradního sboru pražského primátora pro oblast kulturní a grantové politiky. Je tajemnicí Rady uměleckých obcí, členkou Sdružení kritiků umění a členkou Mezinárodní asociace kritiků umění (AICA). Vyučuje management umění (VŠUP), grantovou problematiku a kulturní politiku na DAMU.

V letech 1993-2003 pracovala pro Nadaci Open Society Fund Praha. V roce 2003 založila ProCulture - výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu. Vedla také projekty Koncepce účinnější podpory umění 2007-2013, Analýza trhu práce sektoru kultura v ČR (2007). Byla mimo jiné členkou správní rady MEET FACTORY, o.p.s


Nominace ODS:

Martin Barták (ministr obrany)

Martin BartákNarozen 14. února 1967 v Praze. Vystudoval 1. lékařskou fakultu UK v Praze (1992), absolvoval stáže na Harvardově univerzitě (USA), Oxfordské univerzitě (Velká Británie) a Hannoverské univerzitě (Německo). Od září 2006 první náměstek na ministerstvu obrany. V letech 1992 až 2006 pracoval jako neurochirurg v pražské nemocnici Na Homolce, v roce 1996 krátce pracoval v Radcliffově nemocnici v britském Oxfordu. Od roku 2000 byl šest let poradcem místopředsedy ODS Petra Nečase pro otázky bezpečnostní a obranné politiky a v letech 2002 až 2006 také poradcem Nečasova stranického kolegy a šéfa sněmovního bezpečnostního výboru Jana Vidíma. Je Nestraník, na ministerstvo jej nominovala ODS. Ženatý.Dana Jurásková (ministryně zdravotnictví)

Dana Jurásková.21. září 1961 v Uherském Hradišti. Vystudovala pedagogiku ošetřovatelství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (1991); v letech 2000 až 2004 studovala na VŠE, kde získala titul MBA; v roce 2007 dokončila postgraduální studium oboru sociálního lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Současně působí jako ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice(VFN). Je prezidentkou České asociace sester. Ve své profesní činnosti se vždy orientovala na management zdravotnických zařízení a řízení kvality zdravotní péče. Je vdaná, má syna a dceruDaniela Kovářová (ministryně spravedlnosti)

Daniela Kovářová.Narodila se 17. listopadu 1964 v Ostravě. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita), získala titul JUDr. (1987) Od května 2008 je ředitelkou Justiční akademie v Kroměříži. V roce 1989 se stala advokátkou, v letech 1990 až 2008 měla vlastní advokátní praxi v Plzni zaměřenou na trestní právo, rodinné právo a smluvní agendu. V letech 2005 až 2008 vedla odbor výchovy a vzdělávání České advokátní komory. V roce 2002 byla jmenována zkušebním komisařem pro advokátní zkoušky v oboru trestní právo. Je vdaná, má dvě děti.Miroslava Kopicová (ministryně školství)

Bývalá ministryně školství Miroslava KopicováNarozena 3. října 1951. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze V současnosti je ředitelkou Národního vzdělávacího fondu (od 1994), první místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum a vývoj. Předchozí zaměstnání a funkce: ministryně školství v první vládě Mirka Topolánka (2006), od roku 1990 řídila programy spolupráce s EU (Evropskou komisí) v oblasti zaměstnanosti, vzdělávání a sociální politiky, před rokem 1989 pracovala na federálním ministerstvu práce a sociálních věcí a ve Státní komisi pro vědeckotechnický a investiční rozvoj. Nikdy nebyla členkou žádné politické strany.Horymír Kubíček (ministr kultury)

Horymír Kubíček.Narozen 1. listopadu 1961 v Červené Vodě (Ústí nad Orlicí) Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V současnosti působí jako generální ředitel Národního technického muzea v Praze (od června 2007). Dříve zastával funkci vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu kraje Vysočina (2001-07), vedoucí oddělení památkové péče a územního plánu referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu v Pelhřimově (1995-2001), pracovník Okresního muzea v Pelhřimově (1990-95), učitel ZŠ v Dobroníně u Jihlavy (1985-90).Gustáv Slamečka (ministr dopravy)

Gustáv Slamečka.Narodil se 5. června 1959. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Banské Bystrici, v druhé polovině 90. let získal v ČR a Spojených státech titul MBA. Od května 2007 je ředitelem Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), od letošního února je náměstkem ministra dopravy. Před příchodem na SFDI působil přes deset let v pražské pobočce nizozemské banky ABN Amro, končil jako manažer správy peněžních toků a hotovosti pro významné klienty. Po vysoké škole začínal v Jednotě Nitra, pracoval i ve Slovenské obchodní inspekci a předtím, než přesídlil do ČR, pracoval v Institutu aproximace práva Ministerstva spravedlnosti SR Slovenské republiky. Nestraník. je svobodný a bezdětný.Tomáš Uvíra (ministr financí)

Tomáš Uvíra.Narozen 13. listopadu 1968. Vystudoval provozně-ekonomickou fakultu Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Od dubna 2007 je vrchním ředitelem správy majetku na ministerstvu financí. Začínal jako programátor v ČSAD, později v oboru podnikal. V letech 1993 až 1994 pracoval v První slezské bance, poté byl dva roky zaměstnán v České národní bance. Od roku 1996 do roku 1998 byl nuceným správcem Velkomoravské banky, poté rok působil jako poradce ministra školství. Od roku 2000 byl pět let finančním ředitelem Středočeské plynárenské a poté dva roky viceprezidentem pro řízení finančního úseku Aera Vodochody. Není a nebyl členem žádné politické strany.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...