Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shakespeare roztáčí velké peníze i stovky let po smrti. Nemá srovnání, říká expert

Ekonomika

  16:30
PRAHA - William Shakespeare je po čtyřech stoletích přímo globální symbol. Značka, kolem které se točí velké peníze. „Jeho význam se s nikým jiným nedá srovnat,“ říká v rozhovoru pro magazín Index LN přední český shakespearolog profesor Martin Procházka.

Dramatik William Shakespeare. foto: National Portrait Gallery, London

LN: Konkuruje si nějak ve světovém měřítku Shakespeare s dalším letošním oslavencem Cervantesem?
Nekonkuruje, protože jak jsme se shodli s kolegy, Cervantes je autor jedné knihy - Dona Quijota. Je velmi významná a v každé kultuře zanechala svůj otisk, ale u Shakespeara převažuje ta mnohost děl, postav i zápletek, které jsou zajímavé pro tradiční předindustriální i současnou postindustriální společnost. Jeho globální význam se s nikým jiným nedá srovnat.

LN: Funguje dnes jako kulturně sjednocující prvek?
V zásadě ano, ale mění se to. V polovině 19. století byl pojítkem pro celé britské impérium a jeho jazyk byl oficiální angličtinou. Nechápu, jak to mohlo fungovat v praxi, protože už tehdy byl pro běžné lidi prakticky nesrozumitelný. Dnes se ale zdá, že se v postkoloniální době stal významným znakem toho, čemu se říká, že britské impérium píše zpět ze své minulosti (The Empire Writes Back). V tom smyslu se stává kulturní až transkulturní komoditou.

Nové číslo magazínu Index LN najdete dnes na stáncích spolu s vydáním Lidových...

LN: Dá se Shakespearova popularita rozdělit i v Evropě mimo Británii?
Německo je v tom jednoznačně výjimečnou zemí, protože tam si Shakespeara přisvojili už v 19. století. Dokonce mu říkají Unser Shakespeare, náš Shakespeare, a mají tedy velmi dlouhou tradici. Ve srovnání s námi to ovšem není jen otázka let, ale i množství inscenací, vydání a samotných zájemců. Je to prostě velká země a tamní shakespearovská asociace je srovnatelná snad jen s tou americkou.

MARTIN PROCHÁZKA

  • Jeden z největších odborníků na Shakespearovo dílo v Česku v současnosti vede Ústav anglofonních literatur a kultur FF UK.
  • Mezi jeho nejvýznamnější vědecké práce patří monografie Romantismus a osobnost: Subjektivita v anglické romantické poezii a estetice.

LN: A to i v konkurenci místních výrazných německých spisovatelů?
Je to velký vliv tradice, a navíc v době sjednocování a obrozování Německa hrál Shakespeare velkou roli a stál po boku velikánů jako Schiller a Goethe. A to stále platí. Dnes se spíše dívají třeba na jeho roli v době třetí říše a jsou to často zajímavá zjištění.

LN: Používal se v nacistické propagandě?
Ano, typicky je zajímavá historie inscenací Kupce benátského. To drama, ale nebylo používáno jen prvoplánově a brutálně antisemitsky. Byly tam i jiné zájmy. Tato problematika se v Německu stále vrací.

Profesor Martin Procházka

Profesor Martin Procházka

LN: Jak to vypadalo u nás v době okupace a komunismu?
Pamatuji si dobře inscenace ze sedmdesátých a osmdesátých let, kdy byl Shakespeare určitou hodnotou. Absolutní, humanistickou, která se stavěla proti režimu. Určité momenty, jako Fortinbrasův vpád do Dánska v inscenaci Hamleta režiséra Evalda Schorma v Divadle Na zábradlí, byly velkým symbolem díky uvedení hry deset let po srpnu 1968. Podobně se Hamlet stal symbolem intelektuálního odboje, takže třeba inscenace režiséra Macháčka v roce 1982 byla velká událost.

Ostatně inscenace jednoho z prvních shakespearovských překladů mého věhlasného kolegy profesora Martina Hilského, hra Marná lásky snaha, měla problém, protože je tam mezihra zvaná Maska Moskvanů. A premiéra byla v předvečer dvacátého výročí srpna 1968. Tehdejší ředitel Národního divadla a také výborný překladatel Milan Lukeš tehdy napjatě seděl v lóži a sledoval, co se bude dít.

Jak vypadá Shakespeare v Bollywoodu a jaký je dnes jeho dílo byznys čtěte v magazínu Index LN, který výchází v pondělních Lidových novinách.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat