Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sílící dolar zdraží kola i elektroniku

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Mnoho výrobních firem působících v Česku řeší dilema. Oslabování koruny vůči dolaru jim snižuje marže v době, kdy vlivem hospodářské stagnace klesají nákupy domácností a prodejci váhají, zda přistoupí ke zdražování.
Americké dolary (ilustrační foto)

Americké dolary (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Sílící dolar nám problémy samozřejmě způsobuje. V dolarech účtují i podniky Fordu v Evropě. Přesto o zdražování aut dovážených do Česka neuvažujeme,“ říká Antonín Charouz, dovozce amerických automobilů Ford do Česka.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyhnout se obchodům za dolary se snaží plzeňská strojírenská společnost Škoda Power. „Máme-li možnost volby, uzavíráme kontrakty v eurech i do zemí, kde se jinak více používá americký dolar,“ potvrzuje Lucie Rybárová z finančního úseku Škody Power.

Obchodování v dolarech je riskantní, říkají firmy

Zástupci Škody Power a dalších domácích firem si stěžují - obchodování v dolarech je pro nás riskantní, protože vývoj americké měny je špatně předvídatelný. Z tohoto důvodu nevyužívají možnost předzásobit se „levnějšími“ pohonnými hmotami čerpací stanice v Česku. Ceny paliv na burzách sice v minulém týdnu klesaly, avšak prodejní ceny u stojanů zůstaly vysoké. Důvod? Sílící americký dolar. 

Dolar posiluje

Za poslední rok posílil dolar ke koruně zhruba o čtvrtinu. To přináší zejména zdražení ropy a tím i pohonných hmot, což pociťuje celá ekonomika.

Aktuální kurz (k 26. 7. 2012) :
20,80 Kč/USD

25,51 Kč/EUR

Loňský kurz k 26. 7. 2011:

16,83 Kč/USD

24,36 Kč/EUR

„Při současném dlouhodobém růstu amerického dolaru se nabízí myšlenka předzásobit se levnější ropou. Banky to i nabízejí, ale provozovatelé čerpacích stanic toho moc nevyužívají. Když se totiž podíváte na předpovědi analytiků, zjistíte, že jejich předpovědi jsou velmi nedůvěryhodné,“ tvrdí Ivan Indráček, šéf Společenství čerpacích stanic v Česku.

„V dubnu a květnu analytici psali, že se blíží letní sezona a ceny se budou zvyšovat. Ve skutečnosti šly ale ceny dolů. Dnes jsme v situaci, kdy ceny rostou kvůli vývoji dolaru.“ Drahá ropa a plyn Důvodem, proč posilování amerického dolaru způsobuje domácím výrobcům vrásky, je skutečnost, že právě za dolary se do Česka nakupují klíčové komodity jako ropa, zemní plyn nebo některé kovy. 

Silný dolar zdražuje výrobu

„Silný dolar zdražuje výrobu. Naše ekonomika totiž pořizuje řadu klíčových vstupů pro výrobu za dolary. Díky oslabené domácí poptávce je potom pro výrobce velmi obtížné přenést náklady na koncové spotřebitele,“ vysvětluje hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

„Zatím jsme neuvažovali o tom, že bychom kvůli růstu ceny dolaru zdražovali destiláty amerických značek,“ potvrzuje Zuzana Francáková ze společnosti Brown-Forman, která do Česka destiláty dováží.

Americká kola zdraží

Mnoho dovozců amerických značek se ale zdražování nevyhne. „Kurzovní změny se dotknou cen dovážené stavební techniky Caterpillar v dlouhodobém horizontu,“ přiznává Stanislav Chládek, generální ředitel společnosti Phoenix-Zeppelin, která je výhradním dovozcem americké značky do Česka. Stejné plány mají i dovozci amerických kol. „V horizontu dvou až tří měsíců počítáme s cenovým nárůstem v rozsahu 15 až 20 procent. Zdražení se bude týkat kolekce na novou sezonu v roce 2013. Půjde o veškeré zboží, které dovážíme za dolary,“ řekl Tomáš Skočdopole, jednatel společnosti Bretton, která dováží horská kola značek Trek a Gary Fisher.

Hrozí zdražení před Vánocemi

Zdražení se bude týkat podle Martina Huleji, tajemníka Asociace výrobců a dovozců jízdních kol a velomateriálu, také dalších amerických značek, například Specialized nebo Giant. Pospíšit s nákupy by si měli i zájemci o elektroniku. „V tuto chvíli ještě stále prodáváme za nižší ceny. V okamžiku výprodeje jednotlivých položek nelze vyloučit vyšší ceny, zejména televizí, mobilních telefonů a počítačů,“ uvedl mluvčí řetězce Euronics Bohuslav Komín.

„Pokud by koruna za další tři měsíce ztratila na dolar tolik co za poslední tři, pak by ke zdražení v předvánočním období mohlo dojít,“ potvrdila také marketingová manažerka řetězce Datart Jana Choroušová.

Autoři:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat