Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

V Singapuru přeměňují moč na pivo. Zlatavý mok vaří z recyklované odpadní vody

Singapurské pivo NewBrew foto: NewBrew

Nápoj s názvem Newbrew je společný projekt singapurské vládní vodohospodářské agentury PUB a tamního minipivovaru Brewerkz, informoval včera server BBC. Kromě německého ječmene a norských kvasnic je klíčovou ingrediencí piva Newbrew i NeWater, tedy voda recyklovaná z kanalizace.
  14:30

Ačkoli je Singapur obklopený oceánem, pitné vody má málo. Městský stát v jihovýchodní Asii získává polovinu své pitné vody z Malajsie a sběrem dešťové vody. Zbytek tvoří odsolená mořská voda a NeWater. Plány na recyklaci odpadních vod v Singapuru sahají až do 70. let minulého století. Jako hotový projekt zpřístupnil veřejnosti vládní úřad PUB NeWater před téměř 20 lety. Recyklace odpadních vod probíhá v mnoha krocích včetně několikafázové filtrace a dezinfekce UV zářením.

„Je důležité získat podporu veřejnosti. Přimět lidi, aby přijali, že tato voda je čistá, i když pochází z kanalizace. Provedli jsme mnoho testů,“ řekl BBC Ryan Yuen z vodohospodářského úřadu.

Česko jako pivní velmoc? Už to zdaleka neplatí, štamgasti v důležité kategorii dali hospodám košem

Pivo Newbrew je v Singapuru novinkou letošního jara i pýchou projektu NeWater, jelikož proces vaření piva, které tvoří voda z asi 90 procent, vyžaduje velice čistou vodu.

„Rozhodně chutná dobře. Kdybych chtěl, mohl bych jich nejspíš vypít pěkných pár kousků,“ popsal Newbrew jeden ze zákazníků pivovarské restaurace Brewerkz v Singapuru.

Sucho způsobené klimatickou změnou dává vzniknout podobným projektům, které pracují s recyklovanou vodou, i v jiných částech světa, například v Indii, v Číně či ve Spojených státech.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat